Zeynep Kuray

‘Cezaevlerinde B1 vitamini vermeyenler suç işliyor’

Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyesi ve TTB İnsan Hakları Kol Sorumlusu Op. Dr. Samet Mengüç, açlık grevindeki Leyla Güven ve tutsakların kritik aşamayı çoktan geçtiğine dikkat çekti. Mengüç, TTB’ye cezaevlerinden B1 vitamini verilmediğine dair başvuruların sıklaştığını aktararak, açlık grevindeki tutuklulara B1 vitamini vermeyenlerin suç işlediğini vurguladı.

TAYAD’lı Aileler üyesi Feridun Osmanağaoğlu Galatasaray Meydanında Gözaltına Alındı

Galatasaray Meydanı’nın keyfi bir biçimde yasaklanması protesto eden TAYAD’lı Aileler üyesi Feridun Osmanağaoğlu gözaltına alındı.

Beyoğlu Kaymakamlığı tarafından Galatasaray Meydanı’nın eylemlere yasaklanmasını protesto eden TAYAD’lı Aileler üyesi Feridun Osmanağaoğlu gözaltına alındı.

Keyfi yasak öncesi TAYAD’lı Ailelerle birlikte siyasi tutsakların maruz kaldığı işkencelere dikkat çekmek ve tek tip elbise dayatmasını protesto etmek için her Cumartesi günü Galatasaray Meydanı’nda eylem yapan 70 yaşındaki Osmanağaoğlu, tek başına geldiği meydanda yasağa tepki gösterdi.

Silivri Cezaevi’nde tutukluya işkence

Silivri 9 Nolu Cezaevi’nde, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’nın yanı sıra, İsmail Akkol ve Gülten Matur’un aylardır tecritte tutulmasını protesto eden siyasi tutsaklara işkence yapıldığı iddia edildi. Salih Kanza, cezaevinden gönderdiği mektupta, hak gasplarına ve tecride karşı haziran ayından bu yana havalandırmalarda yaptıkları oturma eylemine saldıran gardiyanlar tarafından her gün darp edildiklerini aktardı.

Tutuklanan Boğaziçili öğrencilerin aileleri: Çocuklarımızın yeri cezaevi değil, Boğaziçi kampüsüdür

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hedef göstermesinin ardından gözaltına alınan ve tutuklanan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin aileleri bir araya geldi. İstanbul Tabip Odası’nda basın açıklaması yapan ailelere çok sayıda siyasetçi, kitle örgütü temsilcisi ve diğer öğrencilerin aileleri destek verdi.

Cezaevindeki Behiç Aşçı sohbet hakkını kullanamıyor

Burhaniye T Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Halkın Hukuk Bürosu avukatlarından Behiç Aşçı gönderdiği mektupta yaptığı 293 günlük ölüm orucu sonucunda verilen sohbet hakkının yeniden gasp edilmesine tepki gösterdi. Aşçı, konu hakkında itiraz yaptığı İnfaz Hakimliği’nin mevzuatı yok sayıp ret cevabı verdiğini aktardı.

Silivri Cezaevi’nde falaka iddiası

Cezaevlerinde, artan hak ihlalleri iddiasına bir yenisi daha eklendi. Siyasi tutukluların aileleri, çocuklarına olan falakanın uygulandığını öne sürdü. Bu annelerden biri olan Ayfer Altun, Silivri 9 No’lu Cezaevi’nde tutuklu bulunan 18 yaşındaki oğlu Umut Gündüz Altun ve hücre arkadaşlarının gardiyanlar tarafından falakaya yatırıldığını belirtti. 28 Aralık 2017 tarihinde oğlunu ziyaret ettiğinde yaşananları öğrendiğini söyleyen anne Altun, “Çocuklarımızın can güvenliği kalmadı” dedi.