Hapishane

Yaratıcılık ve Direniş Kitabı Üzerine

12 Eylül Cezaevlerinde Yaratıcılık ve Direniş Kitabı Üzerine Yazarı Namık Kemal Cibaroğlu ile konuştuk

  1. Namık abi, kitabını keyifle okudum her ne kadar konusu hapishane olup senin de dediğin gibi dört bir yanları dramatik durum ve gelişmelerle sarılı olsa da yapılan üretim ve direniş insana güç veriyor. Kendin de eski bir tutsaksın. Yaratıcılık ve hapishane üzerine neler söylemek istersin?

 

GAZETECİ ÖZGÜR AYDIN ‘GÖRÜLMÜŞTÜR EKİBİ’NDEN ADİL OKAY’LA SÖYLEŞİ YAPTI

Okay: Savaş politikası cezaevlerine de yansıyor!

ÖZGÜR AYDIN - İZMİR / ANF

Yazar, insan hakları aktivisti Adil Okay, AKP hükümetinin hasta tutsaklara rehin politikası uyguladığını ve açlık grevlerinin başlamasıyla birlikte işkence ve şiddetin arttığını belirtti. Okay, tutsaklar için başlatmış oldukları “Sizin hâlâ bir mektup arkadaşınız yok mu? Oysa onlar sizin için içeride. Unuttunuz mu?” kampanyasını da hatırlatarak, destek olma çağrısında bulundu.

LGBT'liye özel cezaevi mi geliyor?

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği, Adalet Bakanlığı'na LGBT mahpusların durumunu sordu. Bakanlıktan gelen yanıttaki 'LGBT'li ifadesi şaşırttı. Bakanlığı açıklamasındaki 'LGBT durumunda bulunan hükümlü ve tutuklular için özel tip ceza infaz kurumunun yapılması planlanmaktadır' cümlesine tepki var...

Hapishane avlusundaki sarmaşığın çiçeği

Sarmaşık ne zaman çiçek açar; baharda! Avludaki sarmaşık ne zaman büyür; baharda! Hapishanedeki avlu ne zaman açıktır; gündüzleri! E hapishane günlerinden baharlar ve gündüzler dışındaki geceleri ve kışları atsak olmaz mı?... Olmaaaaaz! O zaman bu şiirler çıkmaz:
“Silemez damarlarından/ Ölümün kirli rengini/ Hiçbir şey/ Adanan ruhundan başka/ Bir katlin muhasebesi yapılır bedeninde/ Bil ki/ Sesini yitirdiğin yerde başlar kıyım.”

F tipi yapılanma: Hastane, mahpushane, okul

Dediler ki “Sağlık hak değil ödevdir. Ödevini yapmayan cezalandırılır.” Duymak istemeyen nüfus ekseriyetteydi. Ne de olsa “kendisinin ve yakınlarının orada işi olmazdı”. Aynen sağlık sigorta kapsamı daraltılıp devamı isteğe bağlı kılınmış ülkelerde büyük kalabalıkların “bana kanser uğramaz”  dediği gibi.

Sosyoloji Semineri: Hapishaneler

Sosyoloji seminerlerinin 6.’sı 27 Nisan tarihinde Mimarlar Odası’nın Karaköy’deki binasının konferans salonunda düzenlenecek. Seminerin konusu Hapishaneler olacak.

Seminer programı aşağıdadır: 

SOMDER Sosyoloji Seminerleri
Sosyolojik Tartışmalar /Hapishane Semineri
27 Nisan 2013

Açılış Konuşması (11:00-11:15)
Mustafa Eren (SOMDER – MSGSÜ, Sosyoloji)
Türkiye’de Hapishaneler ve Akademi

İçinde Hapishane Geçen Kitaplar

Cervantes, romanının prologunda, Don Kişot'un hikayesini hapisteyken hayal ettiğini söyler. Adi hırsız Jack Black, San Quentin hapishanesinde, mahkumları islah etmek için uygulanan yaratıcı yazarlık terapisi sonucu, Kazanamazsın adlı romanı yazar ve bir anda Beat Kuşağı'nın ilham perisi olur. Dostoyevski, Sibirya çalışma kampında gördüklerinden sonra, eserlerinde yoğun bir ölüm teması benimser.