182. F Oturması: Aydın Nas Serbest Bırakılsın!

BASINA VE KAMUOYUNA 12.09.2015

Hasta mahpusların bir an önce serbest bırakılması konusundaki tüm taleplerimize kulak tıkayanlara, bu alanda ısrarla her hafta seslenmeyi sürdüreceğiz.

Mahpusu insan saymayan anlayış ve intikamcı yaklaşımla hareket ederek, insanlık suçu işliyorsunuz. Suç işlemeyi durdurun! Hasta mahpusları derhal serbest bırakın!
Bu hafta gerçekleştireceğimiz 182.F oturmamızda Aydın Nas’ın mektubundan alıntılarla yaşadıklarını sizlere aktarmaya çalışacağız.

Aydın Nas 1979 Siirt Eruhlu doğumlu. “27.02.2020 tarihine dek hükümlüyüm. Retinitis pigmentosa denilen genetik bir göz hastalığı nedeniyle iki gözümde görme yetisini kaybettiği için, yaşam koşullarım çok ağır. Buda ruhsal olarak her geçen gün beni daha olumsuz etkiliyor. Her iki gözümde görmediği için yanımda kalan arkadaşlarım deyim yerindeyse, bir annenin bebeğine baktığı gibi bana bakıyorlar. Yemem içmemden kitap okumaya, tüm ihtiyaçlarımı hatta tuvalet ihtiyacımı bile arkadaşlarım sayesinde karşılayabiliyorum. Tutuklanmadan önce, karanlığa doğru evrilen dünyama alışayım diye kendi başıma gezdiğimde bazen duvara, bazen bir arabaya, bazen bir insana çarparak yaşama tutunuyordum. Bilinçli çarptığımı düşünen yani kör olduğumu bilmeyen insanların ağır ifadeleriyle karşılaşırken acım daha da artıyordu. Oysa çocukken insanlara yardım etmeyi o küçücük bedenimle herkesin yardımına koşmayı, yuvasından düşmüş yavru kuşları ağaçlara tırmanıp yuvasına koymayı ne kadarda seviyordum. Şimdide keşke herkese yardım edecek güce ve olanağa sahip olabilseydim. Çünkü insanı insan yapan temel ilkelerin empati, hoşgörü, paylaşım, saygı, sevgi, eşitlik olduğunu biliyorum. .
İç dünyamı bu farkındalıkla şekillendirip büyütüyorum. Bütün bu koşullarıma, yaşadıklarıma rağmen Adli Tıp Kurumu, tıp etiğine, insan haklarına, temel varoluş değerlerine göre değil, devleti insan ve yaşam hakkı üstünde konumlandıran ideolojik esaslara göre karar vermeyi esas almıştır.” Nas duygularını böyle dile getirmiş.

2013 yılında tutuklanan ve şu an Kandıra 2.Nolu F. Tipi Hapishanede hükümlü olan Aydın Nas, tutuklandığında görme engelliydi. Her iki gözü hiç görmeyen Aydın, hapishanede kendi zaruri ihtiyaçlarını dahi gideremiyor. Hücre arkadaşlarının bakımıyla yaşama tutunuyor.

15.06.2015’de Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde yapılan muayene sonucunda, en temel ihtiyaçlarını yardım almaksızın karşılayamayacağı, her iki gözünde de % 100 görme kaybı olduğu ve tedavisinin mümkün olmadığı, hastalığının süreklilik arz etmesi nedeniyle yaşamını tek başına idame ettiremeyeceğini bildirir rapor düzenlemesine karşın, Nas 13.07.2015 tarihinde Adli Tıp Kurumu’na götürülmüştür.

Adli Tıp kurumu, Aydın Nas hakkında, 5275 sayılı ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazı hakkında kanunun 16/2.maddesi kapsamında değerlendirilmediği yani cezaevi şartlarında infazına devam edebileceğine karar vererek, yıllardır yaptığı hukuksuzluğu devam ettirmiştir.

Adli Tıp Kurumu tarafsız değildir bu nedenle, mahpusun yaşam hakkı üzerinde ki yetkisi derhal alınmalı, tam teşekkülü hastane raporlarıyla Hasta Mahpuslar serbest bırakılmalıdır.

AYDIN NAS SERBEST BIRAKILSIN!
YAŞAM HAKKI TEMEL HAKTIR!
HASTA MAHPUSLAR SERBEST BIRAKILSIN!
TECRİT İŞKENCESİNE SON!

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ İSTANBUL ŞUBESİ HAPİSHANE KOMİSYONU

Fotoğraflar:

İlişkili İçerik