23 Nisan'da Hapishanelerde 2000 Çocuk

MERSİN - 23 Nisan Çocuk Bayramı etkinliklerinin yapıldığı bu günlerde binlerce çocuk cezaevinde, yüzlerce bebek de ya anneleriyle parmaklıklar arkasında ya da annesinden uzakta en temel haklardan yoksun yaşıyor. 13 aylık Roza Diner ve 10 aylık Roza Yakutlu bebeklerin yaşadıkları çocukların durumunu özetliyor.

Dünyadaki tek çocuk bayramı olmasıyla övünülen "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" kutlamalarının yapıldığı bu günlerde, Türkiye cezaevlerinde 2 binin üzerinde tutuklu ve hükümlü çocuk bulunuyor. Bunların yanı sıra anneleri ile birlikte cezaevinde kalmak zorunda kalan çocuklar ve anneleri tutuklu olduğu için annesinden uzak bırakılan çocuklar da, yapılmayan yasal düzenlemelerin mağduru.

13 AYLIK ROZA DİNER 7 AYDIR ANNESİNDEN AYRI

Bu çocuklardan biri olan Roza Diner henüz 13 aylık ve 7 aydır annesinden uzak bir şekilde babasının yanında kalıyor. Annesi Meral Ekin Diner, Aliağa Cezaevi Kampusu Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’nden gorulmustur.org’a gönderdiği mektubunda. bebeğinin kendisinden zorla alınarak babasına teslim edildiğini ifade ediyor. Henüz 6 aylık iken bebeği Roza’nın kendisinden alındığını belirten anne Diner, kızı ile birlikte Didim’e giderken, gözaltına alındığını ve siyasi nedenlerle tutuklandığını aktarıyor. Tek isteğinin henüz anne sütüne ihtiyacı olan bebeği ile bir arada olmak olduğunu belirten anne Diner, talebinin bebeğinin ihtiyaçlarının sağlıklı bir şekilde karşılanması için yasal düzenlemelerin yapılması olduğunu ifade ediyor.

gorulmustur.org ekibinden Şair Adil Okay, Roza bebeğin annesi ile bir arada olmasının sağlıklı yetişmesi için uygun olduğunu ve umudunun bunun tez elden gerçekleşmesi yönünde olduğunu ifade etti.

10 AYLIK ROZA YAKUTLU 6 AYDIR ANNESİ İLE CEZAEVİNDE

Roza Diner bebeğin yaşadığı mağduriyetin benzerini 10 aylık olan Roza Yakutlu isimli bebek de cezaevinde yaşıyor. Roza Yakutlu 10 aylık ancak 6 aydır annesi Zozan Yakutlu ile birlikte Antalya L Tipi Kapalı cezaevinde tutuluyor. Roza Yakutlu’nun annesi gibi babası Abbas Yakutlu da aynı cezaevinde siyasi suçlama nedeniyle 6 aydır tutuklu. Roza’nın 4 yaşındaki ağabeyi Hadi de, anne babasından ayrı bir şekilde yakınlarının yanında kalıyor. Roza Yakutlu’nun annesi ile görüşen avukat Nagihan Avcil, anne Yakutlu’nun bebeğinin yaşadıklarını “Roza bebeğin mama, bez gibi temel ihtiyaçları karşılanmadığı gibi hapishanedeki tek oyuncağına da gardiyanlar tarafından el konuldu. Hala 10 aylık olan bebeğime ‘terörist’ muamelesi yapıyorlar” sözleri ile aktarıyor.

Avcil, çocukların yerinin cezaevleri olmadığını belirterek, özellikle bebek yaşta olanların aileleri ile daha sağlıklı bir ortamda yaşamlarını sürdürmesinin önünün açılması gerektiğine dikkat çekti.

HER İKİ DURUM DA BEBEĞİN RUH SAĞLIĞI İÇİN TEHLİKELİ

Psikolog Fahriye Cengiz, anneleri ile beraber cezaevinde olan ve anneleri cezaevinde olup da kendileri dışarda olan bebeklerin yaş grupları itibari ile hem beslenme hem de psikolojik olarak en hassas oldukları dönemde olduğunu belirtti. İlgili bebeklerin annelerinden uzak olması ya da beraber cezaevinde olmasının hem bebeklerin gelişimi açısından, hem de annenin ruh sağlığı açısından olumsuz etkiler ortaya çıkardığını kaydeden Cengiz, “10 aylık bebeklerin 2 yaşına kadar emzirme süreçlerinde olduğu biliniyor. Anne sütü ile beslenme süreci her ne kadar ilk 6 ay için mecburi olsa da 6 aydan sonra bebeğin tamamen sütten kesilmediği, sadece anne sütünü destekleyen besinlerle beslenmesi gerektiği biliniyor. Beslenme süreci açısından durum buyken, bir de anne ile bebeğin arasındaki güven ilişkisinin kurulması açısından da önemli bir dönem bu yaş aralıkları için. Bu yaş aralığında anne ile bağlantısı kesilen bebelerde ilerleyen dönemler davranış bozukluklarının ortaya çıkması kaçınılmaz oluyor” diye konuştu.

‘BEBEKLER VE ANNELERİ İÇİN SAĞLIKLI KOŞULLAR OLUŞTURULMALI’

Bu bebeklerin anne ya da ebeveynlerden biri ile güvensiz bir bağ kurmasının toplumsal açıdan da ilerleyen süreçte sorunlarla karşılaşacağını belirten Cengiz, yaşanan bu travmanın ömür boyu etkili olacağının altını çizdi. Anne ile bebeğin ilişkisinin koparılmasının ya da cezaevi gibi sağlıksız bir ortamda sürdürülmesinin insanların doğuştan sahip oldukları haklarına da saldırı olduğunu belirten Cengiz, cezaevi uygulamalarında emzirme yaş aralığında olan bebekleri olan anneler için düzenleme yapılması gerektiğini vurguladı. Dünyada bu konuda olumlu örnekler olduğunu dile getiren Cengiz, Türkiye’de Adalet Bakanlığı’na bu konuda sunulan raporlara rağmen bir iyileştirme yapılmadığını söyledi. Her geçen gün daha kötü koşullara maruz bırakıldıklarını belirten Cengiz, “Bu aileler için denetimli serbestlik geliştirilerek, daha kontrollü ve sağlıklı bir alanda güvenli ve sağlıklı koşullarda kalabilecekleri alanlar sağlanabilir” ifadesini kullandı.

Kaynak: DİHaber, www.dihaber.net

İlişkili İçerik