Haber

“Cezaevine gönderdiği mektup” nedeniyle tutuklu olan hasta mahpusun davasına çağrı

Eren Odabaş’ın yargılandığı davanın duruşması 23 Mayıs Perşembe günü saat 14.45'te İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi üyeleri, Marmara 1 No’lu Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan hasta mahpus Eren Odabaş için Beyoğlu’ndaki dernek binasında basın toplantısı düzenledi. 

“İsrail, Filistin nüfusunun tamamını Gazze’den silmek istiyor”

Filistin Barosu Başkanı Fadi Abbas, “Gazze’deki soykırımın, Batı Şeria’daki apartheid rejimini artırdığını, Gazze’de ise insanların saldırıların yanı sıra açlıktan da öldürüldüğünü ve bunun soykırım suçunun bir parçası olduğunu” söyledi.

Ayça Söylemez - 26 Mart 2024

Çağdaş Hukukçular Derneği’nin (ÇHD) düzenlediği “Filistin” başlıklı çevrimiçi panelde, Gazze’deki durum, Uluslararası Adalet Divanı kararı ve dünyada Gazze’yle dayanışma konuşuldu.

PİRHA Muhabiri Diren Keser cezaevinde

"Haberleri ve sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle yargılandığı davada verilen 21 aylık hapis cezası kesinleşen Diren Keser Tarsus Cezaevi’ne götürüldü."

Gazeteci Diren Keser doğru haberin peşinde olduğu için tutuklandı. Keser Kolektifimizin çalışmalarını izlemiş,  defalarca haber yapmıştı. Kolektifimizden yazar Adil Okay ile yaptıgı söyleşiye aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.
Şu an Tarsus hapishanesinde olan Diren Keser'in adresi netleşince paylaşacağız.

Fotoğraf soldan saga: Diren Keser, Adil Okay.

Dostumuz, arkadaşımız yazar, şair, fotoğrafçı Ümran Düşünsel'i kaybettik.

Dostumuz, arkadaşımız yazar, şair, fotoğrafçı Ümran Düşünsel'i kaybettik. Çok üzgünüz.

Kuruluşundan bu yana Görülmüştür Kolektifi'ne destek olan, onlarca politik tutsakla yazışan, yayınlanan her kitabından hapishanelere yollayan, duyarlı, devrimci, yazar ve şair dostumuz Ümran Düşünsel uzun zamandır kanser tedavisi görüyordu.

Ailesinin, yakınlarının, politik tutsakların başı sağolsun.

Anısı yaşayacaktır.

Hakkında:

Özgür Düş Postası bülteninin Kış sayısı okurlarıyla buluştu.

Özgür Düş Postası yeni sayısı çıktı
 

Özgür Düş Postası, yeni sayısıyla hapishanelerde dört duvar arasında özgür düş kuranların, direnenlerin sesini ve direncini uluslararası alanda kamuoyuna ulaştırmaya devam ediyor.

Tutsakların Sesi Platformu (TSP) tarafından düzenli olarak çıkarılan Özgür Düş Postası bülteninin Kış sayısı zengin bir içerikle okurlarıyla buluştu.

Sözlerin izlerinden cennetin güzelliklerine

Tutsak şair Erol Zavar’ın şiirlerinin, Özcan Yaman’ın fotoğrafları ve yazar Adil Okay’ın metinleriyle buluştuğu “Sözlerin İzlerinden Cennetin Güzelliklerine” adlı sergi İFSAK sergi salonunda, 7 Aralık’a kadar ziyaretçilerini bekliyor. 20 yılını sürgünde geçirdikten sonra 2001’de Türkiye’ye dönen Yazar Adil Okay’la sergide konuştuk.

629f946550eed89962cf1117cd1ff6be.png

ERDOĞAN ALAYUMAT/İSTANBUL

Celalettin Can’ın denetimli esirliği

Saray Rejimi, basını ele geçirme sürecini tamamladıktan sonra gazetecilik yapmakta inat eden az sayıda gazeteciyi susturmak için harekete geçti. Özgür basın zaten gözaltı, tutuklanma ve hatta öldürülme baskısı altındaydı. Şimdi geldiğimiz süreç ise geçmişte “ana akım medya” denen mecralarda işini namusuyla yapmaya çalışan gazetecilerin “terörist” ilan edilmesine vardı. Özgür basına yapılan ağır baskılar, tutuklamalar sessizlik sarmalında boğulmaya devam ederken, düşman listesine yeni eklenen gazeteciler için sınırlı da olsa tepkiler veriliyor şimdilik.

Tutsak yazar Sadık Aslan’ın tahliyesi keyfi olarak engellendi

İkinci defa tahliyesi ertelenen tutsak yazar Sadık Aslan'ın avukatı Özge Akyüz, erteleme kararı için “Somut dayanaktan yoksun, keyfi ve subjektif değerlendirmeler içeriyor” dedi.

18 yıldır cezaevinde tutulan ve geçen mayıs ayında “Anayasa’dan bahsettiği için” tahliyesi ertelenen yazar Sadık Aslan'ın tahliyesi İdare ve Gözlem Kurulunun yeni bir kararıyla 3 ay daha ertelendi. Aslan’ın avukatı Özge Akyüz, verilen karar için “Somut dayanaktan yoksun, keyfi ve subjektif değerlendirmeler içeriyor” dedi. Akyüz, Elâzığ Cezaevinde benzer durumda olan tutukluların durumuna da dikkat çekti.