32 Yıllık Maphus Tahir CANAN’ ın eşi Gülnigar CANAN TMK 10. Madde kapsamında ifade verdi

32 Yıllık Maphus Tahir CANAN’ ın eşi Gülnigar CANAN 14.09.2012 tarihinde TMK 10. Madde kapsamında Savcı Mustafa BİLGİLİ'nin havalesi ile Savcı Kemal ÇETİN’ e dilekçesini  ve dilekçe ekinde Tahir CANAN hakkında hazırlamış olduğu dosyayı da teslim etmişti.

''Canan 12. Ağır cezanın kapsamının daraltılması ve 32 yıllık darbe mağduriyetin mağduriyet olarak kabul edilmemesi hasebiyle bu başvuruyu yaptığını beyan ederek; ‘’Darbeyi hazırlayan, yapan ve uygulayan kurum kişi ve kuruluşlardan dört oğlumuz beş torunumuzla 32 yıldır bize yaşatılan mağduriyetten dolayı davacıyız. Tüm sorumluların yargı önüne çıkartılması, yargılanıp, uğradığımız mağduriyetin tespitini, darbe mahkemesi kararlarının yok hükmünde sayılmasını, müdahillik talebimizin kabulünü arz ederim’’ diyerek başvurusu hakkında bilgi vermişti.

Aradan geçen süreçte yapılan başvuru incelenerek  Ankara Cumhuriyet Savcısı Sn. Kemal ÇETİN TMK 10' un genel kapsamı hakkında değerlendirmeler yaptığı inceleme evrakını 11.10.2012 tarihinde ''Soruşturmada müşteki vermiş olduğu şikayet dilekçesinde 12 Eylül Askeri Darbesi döneminde işkence ve kötü muamale.... iddiaları ile ifadesinin alınması için soruşturma evrakının Görevli ve Yetkili Kocaeli Cumhuriyet savcılığına CMK 3, 12 maddeleri ve TMK 10 madeesi uyarınca gönderilmek üzere TEFRİKİNE, TEFRİK edilen evrakın soruşturma defterinin 2012/1221 sırasına kayıt edilmesine Anayasayı İhlal ( askeri darbe) suçu açısından soruşturmaya eski sayı üzerinden devam edilmesine karar vermiştir.

Bu bağlamda Gülnigar CANAN 23.11.2012 tarihinde Gebze Cumhuriyet Başsavcılığında Cumhuriyet Savcısı Sn Taner TEMÜR' e ifade vermiştir. Canan ifadesinde eşinin yaşadığı hukusuzluk, 12 Eylül döneminde ve sonrasında eşine yapılan işkenceler süreç içerisinde aile bireylerinin uğradığı kötü muameleler hakkında bilgiler vermiş ve tüm bu yaşanmışlıkların daha net olarak algılanması için halen Bandırma Cezaevinde yatmakta olan eşim Tahir CANAN ın dinlenmesi ve ifadesine başvurulmasının daha doğru olacağını düşünmekteyim demiştir. Bu olaylar nedeniyle sadece eşinin değil kendisinin, çocuklarının ve hatta torunlarının zarar gördüğünü belirten CANAN, bu nedenle şikayetçiyim demiştir.