50 tutsak ile 50 fotoğrafçının buluşması: "Özgürlüğün Sesi" Hanover'de açılıyor

 

“ÖZGÜRLÜĞÜN SESİ” HANNOVER’DE

 

Açılış: 11 Mart 2022. Saat. 19.00

Adres: Kulturzentrum Pavillion Lister Meile 4  

30161 Hannover/ Almanya

Uzun yıllardır tutuklu ve hükümlülerle dayanışan, onların içeride zor koşullarda ürettikleri eserleri görünür kılmaya çalışan Görülmüştür Kolektifi ve objektiflerini sosyal sorunlara çevirmeleriyle tanınan fotoğrafçılardan oluşan Redfotoğraf Grubu olarak “Özgürlüğün Sesi” adlı yeni bir çalışma hazırladık. Bin bir güçlüğü aşarak içlerinde yazar ve şairlerin de yer aldığı 50 Mahpus ile farklı coğrafyalarda yaşayan 50 fotoğrafçının özgürlük imgelerinin buluşmasını sağladık.

 

Özgürlük kavramını yeni boyutlara taşıyan, bu güne kadar duymadığımız, okumadığımız imgelerle taçlandıran şiir ve metinler bizde hayranlık uyandırdı. Sergiye katkı sunan mahpuslar; kadınlar ve erkekler 10, 20, 30 yıldır zindanda olmalarına rağmen yaşama ve özgürlüğe dair umutlu olduklarını şiir, aforizma, deneme ya da minimal öykü ile haykırdılar. Redfotoğraf grubundan Fotoğrafçı arkadaşlarımız da uzun mesailer sonucu mahpusların özgürlük imgelerini, kendi düşlerini - yorumlarını da katarak anda durdurmayı, görünür kılmayı başardılar. Sonuç itibariyle kolektif bir çaba sonucu “Özgürlüğün Sesi” adlı bu sergi hazırlandı.

 

Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin birçok yerinde ve Almanya’nın Köln kentinde açılan sergimiz 11 Mart 2022’de de Hanover kentinde Kızıl Yardım (Rote Hilfe), Pavillion Kültür Merkezi (Pavillion Kulturzentrum), Kargah e.v. ve Dayanışmanın Sesi Derneği ( Stimmen Der Solidaritat) adlı kurumların ortak çalışması sonucunda açılacaktır.

 

Okurlara izleyicilere çağrı yapıyoruz:

Bu görsel – imgesel şölene katılın.

Hapishanelerin kırk kilidini kıran bu sesleri dinleyin.

Sesinizi bu seslere katın, özgürlük taleplerinin duyulmasını sağlayın. 

 

Görülmüştür Kolektifi - redfotoğraf grubu adına

Özcan Yaman – Adil Okay

 

iletişim: