Mardin Barosu'nda Duvarları Delen Çizgiler adlı sergimizi açtık.

"Mardin Barosu’nda, İnsan Hakları Haftası kapsamında “Görülmüştür” ekibinin “Duvarları Delen Çizgiler” sergisinin açılışı yapıldı.

Mardin Barosu İnsan Hakları Komisyonu, İnsan Hakları Haftası kapsamında düzenleyeceği etkinliklerin startını verdi. Program kapsamında cezaevleriyle dayanışmak amacıyla yola çıkan “Görülmüştür” ekibinin tutuklu 16 karikatüristin eserlerine yer verdiği “Duvarları Delen Çizgiler” karikatür sergisinin açılışı yapıldı.

Mardin Barosu’nda düzenlenen sergiye yoğun ilgi gösterildi. Avukat Sezgin Dinç, serginin Mardin’e gelmesinden dolayı mutlu olduklarını söyledi. Sergide tutukluların düşlerinin kağıda yansımış halini gördüklerini kaydeden Dinç, bu düşlerin gerçekleşmesini dilediklerini belirtti.

“Görülmüştür” ekibinin kurucularından Yazar Adil Okay, 10 yıldır faaliyet yürüttüklerini anımsatarak, siyasi tutukluların bir rakamdan ibaret olmadığını ifade etti. Tutukluların cezaevlerinde olmasın armağan üretmeye devam ettiklerini göstermek istediklerini aktaran Okay, tutukluların özgürlük düşlerini karikatür olarak kendilerine gönderdiğini dile getirdi. Okay, “Biz de onların düşlerini gezdiriyoruz. Bu sergide yer alan tutsaklar zor koşullarda kalıyorlar. Zor koşullarda üretiyorlar” dedi. Sadece çizerlerin değil tüm tutukluların sorunlar yaşadığını anlatan Okay, son zamanlarda 30 yıldan fazla yıldır cezaevinde bulunan insanların sudan sebeplerle infazlarının yakıldığını hatırlatan Okay, bu durum ile hasta tutukluların durumunun kaygı verici olduğuna dikkat çekti.

Okay, kamuoyunu cezaevleri konusunda duyarlı kılmaya çalıştıklarını dile getirerek, “Esir düşen insanlara bir ses vermeye, moral vermeye davet ediyoruz. Görülmüştür ekibinin temel bir sloganı var; ‘Onları unutmayın’ diyoruz. ‘Bir adreste siz alın, bir mektup da siz yazın’ diyoruz” ifadelerini kullandı. Sergi Mardin Barosu’nda İnsan Hakları Haftası boyunca açık olacak.'

kaynak: Mezopotamya Ajansı