“Acı duyuyorsan canlısın, başkalarının acısını duyuyorsan insansın”

08.05.2023

Yağmurlar zamanı

Sevgili Adil Hocam Merhaba,

Selamlarımı gönderiyor dostlukla kucaklıyorum.

Öncelikle tüm kalbimle taziye dileklerimi sunuyorum. Gönderdiğin kartı aldım. Kız kardeşini ve akrabalarından pek çoğunu depremde kaybettiğini öğrendim. Acılarla nakışlı heybemizde ağır anılar artıyor.

“Acı duyuyorsan canlısın, başkalarının acısını duyuyorsan insansın” diyordu Üstat. Biz burada insan oluşumuzu ağır acılarla hissettik bir kere daha ki senin-sizlerin duyumsayışlarınızı tahmin etmek bile kolay değil. Hayat bizi bazen en hassas yerlerimizden sınıyor: Acılar sevinçler için açtığımız kapılar giriyor. İnsanın yolculuğu hep düz ovada gitmiyor işte meşakkatlerin tuzluları da yolculuğa dair.

Ben tekrardan tüm kalbim ve düşüncelerimle yanında olduğumu belirtmek isterim.

Senin kartını aldığım gün başka bir kart daha aldım. Almanya’dan Willi ve Bordare Jung adında arkadaşlar. Acaba sen mi vesile oldun. Ben de onlara kısa bir mektup gönderdim.

Benim üç ciltlik Babek romanımı bir yayınevi beğenmiş, basmak istemişti. Kısa zaman sonra “sert” bulmuşlar ve vazgeçmişler. Oysa ben tarihi gerçeklere sadakatle yazdım yine de tarihi gerçekler kadar sert olamadım. Anladım ki bu adamlar ya tarihi bilmediğinden ya da tarihi gerçeklerden kaçındığından kitabımı basmaktan vazgeçtiler.

Ben-biz iyiyim diyelim. Birkaç günde kadar üniversite felsefe sınavları var. Ona hazırlanıyorum. Bundan sonra Abbasi dönemi zenci isyanı romanına devam edeceğim. Yol uzun…

Adil hocam ben böyle gelmiş olayım.

Kendine iyi bakasın. Dostlukla kucaklıyorum.

Yolların incinmesin.

Sevgilerimle.

İbrahim ŞAHİN

2 Nolu F Tipi Hapishane C-1-124

TEKİRDAĞ

İlişkili İçerik