AÇLIK GREVİNDEKİ TUTSAK YILMAZ DEMİR’E YOLLANAN MEKTUP İKİ YIL SONRA VERİLDİ

“Kütüphaneden bize verilen  (bize kargo ile gelen depodaki kitaplar) kitapların birinde tesadüfen senin 04.12.2017 tarihli mektubuna rastladık. Açıkçası şaşırdık. “Bu da nereden çıktı” dercesine bir soru ortaya atıldı. Senin anlayacağın mektubun yaklaşık olarak iki yıl sonra bana ulaştı. Bunun dünyada örneği yok.  Ama bu bir gerçek.”

Yılmaz Demir M Tipi Ceza İnfaz Kurumu /Ermenek - Karaman

 

                        ***

                                                                       15 Ocak 2019

Sevgili Demet heval merhaba,

Seni bahar özlemiyle kucaklıyor sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Uzun bir aradır senden haber alamadığım için doğal olarak merak ediyorum. Bu arada bu mektubu yazmama vesile olan çok ilginç bir durum yaşandı: Bizim OHAL döneminde depoya alınan kitapları istedik. Kargo ile gelen kitaplar OHAL nedeniyle bir ara verilmedi. Bunun için birçok zaman mahkemelere itiraz dilekçesi yazdım.

Yine meseleye geleyim. Kütüphaneden bize verilen  (bize kargo ile gelen depodaki kitaplar) kitapların birinde tesadüfen senin 04.12.2017 tarihli mektubuna rastladık. Açıkçası şaşırdık. “Bu da nereden çıktı” dercesine bir soru ortaya atıldı. Senin anlayacağın mektubun yaklaşık olarak iki yıl sonra bana ulaştı. Bunun dünyada örneği yok.  Ama bu bir gerçek.

Sevgili hevalım sen bizlere dergi gönderdiğinde, dergilerin geldiğine dair sana yazmıştım. Yalnız sana ulaşıp ulaşmadığını bilmiyorum. Senin adresin posta kutusu olmasaydı “ taahhütlü” mektup yazardım. Bu mektubun eline sağlam ulaşması için. Umarım ulaşır.

Sevgili hevalım, belki mektubun bana çok geç verildi.  Ama şunu bilmeni isterim ki beni/bizi çok sevindirdi.  Senin gibi hevaller bize güç ve moral vermektedir.  Bundan dolayı seni/sizi yürekten kutluyorum. (…)

Can hevalim edebiyatla uğraşman güzel. Yine benden daha güzel  şiirler yazığına da inanıyorum. Bence en güzel şey uğraşmak.

“Deneysel makalelere” çok büyük değer veriyorum. Bazen Cumhuriyet gazetesinin kitap ekinde çarpıcı makaleler olabilir. Bizim imkanımız odur. J

Sevgili hevalim; ben ve Doğan heval, uygulanan tecritin kalkması için HDP Milletvekili Leyla Güven hevalın başlatmış olduğu süresiz /dönüşümsüz açlık grevine destek vermek için açlık grevindeyiz. Normalde A-8’de on heval kalıyoruz.  Açlık grevine girdiğimiz için  bizleri hücre bölümündeki odaya almışlar. Gerçi pek önemli değil. Bizler açlık grevine gelmeden önce odadaki hevaller “ Demet hevale yazarsan çok özel selamlarımızı söyle” dediler.

Dediğim gibi Doğan hevalımla beraber kalıyoruz. Biraz senin duyarlılığını üzerine konuştuk. Bizlerin yalnızlığını paylaştığın için teşekkürler.

 Bizler ikişer ikişer onar günlük açlık grevine giriyoruz. Tecritin başlamasının yeni bir süreç başlatacağına inanıyoruz. (…)

Dün gece kar yağıyordu. Şimdi ise oluklardan su geliyor. Havanın biraz ısındığına işarettir. Yalnız geçen gün yağan ve açık alana toplanan kar pencereden görünüyor.

Seni bir kez daha yürekten kucaklıyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

Kendine/kendinize çok iyi bakın.

Özgür yarınlarda buluşmak dilğiyle

Sevgi ve saygılarımla

Yılmaz Demir

M Tipi Ceza İnfaz Kurumu

Ermenek - Karaman

 

 

 

 

 

İlişkili İçerik