Yılmaz Demir

Açlık Grevindeki Tutsak Yılmaz Demir'e Yollanan Mektup İki Yıl Sonra Verildi

"Kütüphaneden bize verilen  (bize kargo ile gelen depodaki kitaplar) kitapların birinde tesadüfen senin 04.12.2017 tarihli mektubuna rastladık. Açıkçası şaşırdık. “Bu da nereden çıktı” dercesine bir soru ortaya atıldı. Senin anlayacağın mektubun yaklaşık olarak iki yıl sonra bana ulaştı. Bunun dünyada örneği yok.  Ama bu bir gerçek."

Yılmaz Demir M Tipi Ceza İnfaz Kurumu /Ermenek - Karaman

***

15 Ocak 2019

Sevgili Demet heval merhaba,

25 Yıllık Tutsak Ermenek Hapishanesinden yazdı: Keyfiyeti anlamakta zorluk çekiyorum

“Son yıllarda cezaevindeki uygulamalar çok farklılaştı. Bunları bir bir takip ediyorsunuz. Bu mektupları bile dikkatli yazmaya çalışıyoruz. Çünkü insan yaşananları yazdığında ‘’sakıncalı ‘’ olarak görülüyor ve gönderilmiyor. İlginç olan geçen gün Hüseyin Akyol ‘ a kurumun resmi belgesini göndermek istedim, sıkıntı yaşandı. Oysa UYAP ‘ta olan belgelerdir. 25 yıldır cezaevindeyim ve çok ilginç uygulamalarla karşılaştım. Anlamakta zorluk çekiyorum.”
 

3 MAYIS 2018

Yılmaz Demir

M tipi kapalı cezaevi   B-2
 

25 Yıllık Tutsak Ermenek Hapishanesinden Yazdı

Sevgili hocam, göndermiş olduğun dergi ve kitabı aldım. Kitap-Dergi alıyorlar ama direkt vermiyorlar. Hukuki yollara başvurdum. OHAL ‘den dolayı vermediler. Ben mahkemeye başvurunca mahkeme verilmesine karar verdi. Diğer seferde aynısı oldu. Eğer okunmuş eski dergi varsa onları da gönderirsen sevinirim.”

Yılmaz DEMİR

M Tipi Kapalı Cezaevi B-2 Koğuşu

Ermenek /Karaman

***

9 Nisan 2018

Sevgili Adil Hoca Merhaba;

Ermenek Hapishanesinden Mektup Var

Sevgili Adil Hocam Merhaba

Koca bir yılı daha geride bırakıyoruz. Yaşadığımız coğrafya Ortadoğu olunca bir kez daha acı hüzün ve gözyaşına tanık olduk. Bu yüreğimizi kabartıyor. Diğer tarafta insanlığa umut ışığı olan Rojava Devrimine tanık olduk. Rojava devrimi hem Daiş çetelerini kadim topraklardan çıkardı hem de insanlığa direnişi gösterdi. Tabi bu da moralimizi yükseltti. Yeni yıla dair umutlarımızı daha da güçlendirdi. Bu duygu ile senin ve tüm aile fertlerinin ve dostlarının yeni yılını en içten duygularla kutlar, yeni yılın özgürlüklere vesile olmasını dilerim.

Yılmaz Demir Hacılar hapishanesinden yazıyor

Merhaba Sevgili Adil Hewal

Senin şahsında sevgili Tülin'e, yüreğimin prensesi öyküye kucak dolusu selamlarımı gönderiyorum. Benim Öykücüğümün kıymetini bilin. Gerçi artık büyümüş :-) Ama her hewal onu tanıyor.

Sevgili Adil, göndermiş olduğun "Ben Çıkana Kadar Büyüme e mi..." kitabını aldım. Çok sevinmekle beraber, bu duyarlılığın ve çaban için sana teşekkür ediyorum. Çok anlamlı bir çalışma.

Kitaptaki üç dört hewal burada kalıyor. Çok ama çok selamları var. senin gibi sorumlu yazarlarımızın yaklaşımlarını anlamlı görüyoruz.

Hücrem

Yüreğimin prensesi sevgili Öykü merhaba!

HÜCREM

Sahipsiz

Soğuk, nem kapan hücremde

Bir ben varım

Anafora yakalanmış düşleriyle

Bir de

dün gece çizdiğim

boyacı çocuk var...

Öylesine masum

boynu bükük

bana bakıyor...

O an çocukluk düşlerime dalıyorum.

Acıyor her yanım

Ansızın vurulmuştu

yüreğimde büyüttüğüm uçurtma...

Yine el konulmuş

Yalnızlığımı paylaşan

hücreme renk katan

nağmelerim

“Yasak!” diye...

Hep canları anımsıyorum