Adil Okay: Hasta tutuklular pazarlık konusu yapılmamalı

 

  • İSTANBUL – Hasta tutukluların durumunun pazarlık konusu yapılmadan serbest bırakılmaları gerektiğini söyleyen Görülmüştür ekibinden Yazar Adil Okay, yıllardır ölüm kıyısında olan hasta tutukluların bırakılmamasının “ikiyüzlülük” olduğunu söyledi. 

 

İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) verilerine göre Türkiye ve bölge cezaevlerinde bin 334 hasta tutuklu var. Bunlardan 458’i ise ağır hasta tutuklu kategorisinde bulunuyor. Hasta tutukluların durumunun giderek ağırlaştığına dikkat çeken Görülmüştür ekibinin kurucusu Yazar Adil Okay, hasta tutukluların pazarlık konusu yapılmadan bir an önce serbest bırakılması gerektiğini ifade etti. Okay, yıllardır ölüm kıyısında olan hasta tutukluların Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) raporlarına rağmen serbest bırakılmamasının tamamıyla ikiyüzlülük olduğunu söyledi. 

 

‘HASTA TUTUKLULARIN ÇIĞLIĞI DUYULMUYOR’

Yıllardır cezaevlerinde ağır hasta tutukluların çığlığının duyulmadığını ifade eden Okay, “Biz Adli Tıp Kurumu’nun raporlarını yetersiz ve yanlı görüyoruz. Ancak devlet kendi kurumunda çalışan doktorların raporlarına bakma gereği bile duymuyor. Bu anlamda devlet kendi koyduğu yasalara bile uymuyor. Bu ülkede kaç Adalet Bakanı, kaç cezaevi yönetmeliği var. Bir hapishanedeki yasak diğerinde yok. Tamamıyla bir keyfiyet söz konusu” diye konuştu. 

‘HAK İHLALLERİ KATLANDI’

Cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerinin katlanarak devam ettiğini sözlerine ekleyen Okay, “Cezaevlerinde bize gelen mektuplarda sık sık hak ihlallerinden bahsediliyor. Geçenlerde Kamil Turhanoğlu adlı bir mahpus gönderdiği mektubunda mahpusların tedavilerini yapılmadığını, kimi zamanda hasta mahpusların kelepçeli tedavi olmak istemedikleri için tedavi olamadıklarını belirttiler. Mahpus hasta ring aracına zor biniyor. Ona rağmen doktora gidiyor, ama burada kelepçesi çözülmüyor. Burada hem cezaevi idaresi hem jandarma hem de doktor suçludur” ifadesinde bulundu.  

 

‘DAYANIŞMA İÇİNDE OLAMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

Gerek hasta tutuklular ile ilgili gerekse cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine karşı tutuklularla dayanışma içinde olduklarını ifade eden Okay, bu anlamda çeşitli çalışmalara imza attıklarını söyledi. Yakın zamanda “Duvarları delen” adlı karikatür sergisi atıklarını sözlerine ekleyen Okay, yaptıkları çalışma hakkında şu bilgileri paylaştı: “Cezaevinde bulunan 22 tutukludan ‘Özgürlük’ temalı çizimlerini istedik. Onlar da yaptığı karikatürleri bize ulaştırdılar.  Bu sayede böyle bir sergi aça bildik. Sergimiz Türkiye’yi dolaştıktan sonra Avrupa’ya çıkacak. Bu çalışmayı yapmamızda ki amaç özellikle politik tutsakların tecrit yaşamalarına rağmen düşünce ürettiklerini, umutlu, inançlı olduklarını ve tutsakların birer rakam değil insan olduklarını kamuoyuna göstermektir.” 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı 

İlişkili İçerik