'Böğürtlen Zamanı’nın üçüncü kitap taslağına el konuldu

İZMİR - Ödemiş T Tipi Kapalı Cezaevi’nde yapılan koğuş baskınlarında yazar Murat Türk’ün, “Böğürtlen Zamanı” kitap serisinin üçüncüsü olan “Dağların Uğultusu” isimli kitap taslağına el konuldu. 

 

İzmir Ödemiş T Tipi Kapalı Cezaevi’nde geçtiğimiz günlerde yapılan koğuş baskınlarında tutukluların eşyalarına ve çalışmalarına el konuldu. Cezaevinde kalan yazar Murat Türk’ün “Böğürtlen Zamanı” kitap dizisinin ilk iki serisi olan “Arayış” ve “Buluşma” isimli yayınlanmış kitaplarının yanı sıra serinin üçüncü cildi olan “Dağların Uğultusu” isimli kitap taslağına da el konuldu. 

 

 

 

Kitaplara “örgüt propagandası içerdiği” gerekçesiyle el konulduğu öğrenildi.

 

 

 

Telefon ile ulaştığımız cezaevinde görevli bir memur, koğuşlara baskın yapıldığını ve kitapların toplatıldığını doğrularken, kitaplar ile birlikte koğuşlardaki çok sayıda malzemenin de toplatıldığı kaydetti. Ayrıca konuya dair Cezaevi İdaresi’nin bugün (10 Ocak) itibariyle toplantı halinde olduğu bilgisi verilmesi sonrası telefonun bağlandığı Cezaevi Sorumlu Başmemuru ise, koğuşlarda genel aramalar kapsamında rutin işlemlerin yapıldığını savundu. 

 

 

 

El konulan yayınlar içerisinde, Cezaevi Eğitim Birimi tarafından yapılan incelemede, Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi tarafından belirtilen “yasak yayınlar” kapsamında olmayan kitapların iade edildiğini savunan Başmemur, taslak halindeki kitaba el konulması konusunda ise, bilgi vermeye yetkili olmadığını ve Cumhuriyet Başsavcılığı’nın bu konuda yetkili olduğunu belirtti.

 

 

 

MURAT TÜRK KİMDİR

Yargılandığı PKK davasından 1995 yılında “müebbet hapis” cezası alan yazar Murat Türk’ün Belge Yayınları’ndan çıkan “Dema Drireşkan” ve Aram Yayınları’ndan çıkan “Köprüdeki Düşman”, “Böğürtlen Zamanı Arayış”, “Böğürtlen Zamanı Buluşma” isimli kitapları bulunmakta. 

 

 

 

 

İlişkili İçerik