Bolu hapishanesinden kitap talebi: "Bir konuda çok muzdaripiz. Biliyorsunuz, bizim için okumak çok önemli. "

“Bir konuda çok muzdaripiz. Biliyorsunuz, bizim için okumak çok önemli. Bu yüzden de kitap, dergi akışı olması gerekiyor. Dergiler artık gelmiyor neredeyse. Pandemi koşullarında dışarıdaki ekonomik sıkıntılar bize fazlasıyla yansıyor. Dolayısıyla çok kısıtlı olan bütçemizi dergilere ayıramıyoruz. Ki ben dergi okumayı çok önemser ve severim. Kitap konusu daha da önemli. Dışarıdan gelen, dostların gönderdiği kitaplar zaten çok çok azaldı. Bütçemizin önemli bir kısmını, bir şeyi, ihtiyacı kısarak, kitaba ayırıyoruz. Fakat son dönemde kitaplar aşırı pahalı oldu. ”

Mehmet Garip YAŞ. F Tipi Cezaevi A6/18 . BOLU

(Görülmüştür notu: Dışarıdan özel şahıslardan hapishaneye giriş yasaklandı. Ancak yayınevleri gibi tüzel kişilikler gönderebilir. Ama kitap sınırı sorunu yok. Gönderebilirsiniz.)

Değerli Adil Hoca, Merhaba;

            04.07.2021

İyi olman(ız) dileğiyle selam ve sevgilerimi gönderiyorum. Umarım sağlığınız başta olmak üzere her yönüyle iyisinizdir.

            Bizler de iyiyiz. Bolu’nun havaları bir açıyor, bir kapanıyor. Sanırım her yer böyle. Kovid salgını dışarıda toplumsal, kültürel, ekonomik vs. açılardan nasıl gündemdeki yerini koruyorsa, içeride de koruyor.

            Burada aşılama hızlandı. İlk doz aşılar tamamlandı sanırım. Ben ve birkaç kişi daha yaptıramadık. Çeşitli alerjilerimiz olduğu için aşıları hastane koşullarında yaptırmamız gerekiyormuş. Aşı için hastaneye gidersek de dönüşte 14 gün karantinada kalmak zorundayız. O da ayrı bir sıkıntı kaynağı zaten. 1 Temmuz’da “Türkiye normalleşti” deniyor ama bu içeriye uğramadı hâlâ. “Salgın tedbirleri” halen devam ediyor! Belki ileriki aylarda, birkaç aylığına da olsa bir gevşeme olur. Açık ziyaretler, sevkler, iç etkinlikler (sohbet, spor vb. etkinlikler) yapılabilir.

            Bunun dışında okuyarak sohbet ederek gelişmeleri izleyerek zamanımızı değerlendirmeye çalışıyorum. Yani içeride değişen pek bir şey yok. Umarım sizler daha iyi durumdasınızdır. Ki emek harcamayı, üretmeyi seven insanlarsınız. Son aylarda neler yapılıyor, pek haberdar olamadım. O yüzden somut bir şey de söyleyemiyorum.

            Bir konuda çok muzdaripiz. Sana da yansımıştır belki de. Ben yine de yazmak, belki bir çaresi-çözümü var mıdır sormak istedim. Biliyorsun, bizim için okumak çok önemli. Bu yüzden de kitap, dergi akışı olması gerekiyor. Dergiler artık gelmiyor neredeyse. Pandemi koşullarında dışarıdaki ekonomik sıkıntılar bize fazlasıyla yansıyor. Dolayısıyla çok kısıtlı olan bütçemizi dergilere ayıramıyoruz. Ki ben dergi okumayı çok önemser ve severim. Fakat son dönemde neredeyse hiç okuyamadım.

            Kitap konusu daha da önemli. Dışarıdan gelen, dostların gönderdiği kitaplar zaten çok çok azaldı. Bütçemizin önemli bir kısmını, bir şeyi, ihtiyacı kısarak, kitaba ayırıyoruz. Fakat son dönemde kitaplar aşırı pahalı oldu. Bir de “Bilge” gibi yerlerden alıyoruz mecburen, onlar da yayınevi fiyatlarından daha pahalıya (indirim oranı çok az, etkilemiyor bile) satıyor, hem de kargoya, havale ücreti vs. derken epey kabarık faturalar çıkıyor. Neredeyse alamaz noktaya geliyoruz. Bir yer daha var (Lilav). Onlar yayınevi fiyatı üzerinden satıyor, yüzde 23 indirim uyguluyor, kargo ücreti de almıyor. Fakat istikrarlı değil. Bu konuda bildiğiniz,  içeridekilerin durumunu da düşünerek bir fiyat politikası belirleyecek, kargo, havale ücreti almayacak kitap satan bir yer var mı? Elimizde alternatif olsun istiyoruz. Bize “ödemeli koli” olarak gönderecekler.

            Yine 2.el kitap satan güvenilir, ödemeli koli olarak gönderebilecek yerler var mı? Varsa, onlarla iletişim kurabileceğimiz isim-adresler gönderebilir misiniz?

            Açıkça söylüyorum, bu konuda ciddi sıkıntılarımız var, ciddi bir talep de var. Umarım olumlu sonuç alırız.

            Ben artık bitireyim. Değerli Adil hocam, hem bir merhaba verip sizleri sormak istedim, hem de birkaç konuda düşünceni öğrenmek istedim. Önümüz bayram. Senin ve “Görülmüştür” emekçilerinin şahsında tüm dostların bayramını kutluyor, özgür yarınlarda buluşmayı diliyorum.

            Selamlar, sevgiler

Mehmet Garip YAŞ

04.07.2021

F Tipi Cezaevi A6/18

BOLU

İlişkili İçerik