Mehmet Garip Yaş

Bolu hapishanesinden kitap talebi: "Bir konuda çok muzdaripiz. Biliyorsunuz, bizim için okumak çok önemli. "

“Bir konuda çok muzdaripiz. Biliyorsunuz, bizim için okumak çok önemli. Bu yüzden de kitap, dergi akışı olması gerekiyor. Dergiler artık gelmiyor neredeyse. Pandemi koşullarında dışarıdaki ekonomik sıkıntılar bize fazlasıyla yansıyor. Dolayısıyla çok kısıtlı olan bütçemizi dergilere ayıramıyoruz. Ki ben dergi okumayı çok önemser ve severim. Kitap konusu daha da önemli. Dışarıdan gelen, dostların gönderdiği kitaplar zaten çok çok azaldı. Bütçemizin önemli bir kısmını, bir şeyi, ihtiyacı kısarak, kitaba ayırıyoruz. Fakat son dönemde kitaplar aşırı pahalı oldu. ”

Çilimli Hapishanesinden Yeni Mektup var: İnanılmaz yasaklar ve dayanışma çağrısı

“Maalesef hapishanelerin koşulları giderek daha da kötüleşiyor. Daha önceleri "dışarısı içerileşmiş" diyordum, fakat son bir yılda zaten kırıntılar halinde olan haklarımızın çoğu ya ortadan kaldırıldı, ya da iyice budandı, kullanamaz hale getirildik. Her gün neredeyse yeni bir yasak/ uygulamayla karşılaşır hale geldik. Kantinden satın aldığımız radyolara el kondu, 10 kitap sınırı getirildiği için yanımızdaki kitapların büyük bölümü emanete kaldırıldı.

Dışarının OHAL'i İçerinin Bu-Hâli oldu

“Son dönemde “otonom Marksizm, çokluk (ve tekillik), toplumsal ağ örgütlenmeleri, küresel demokrasi, biyopolitik üretim ve Queer kuram” üzerine çalışıyorum. (…) bu konularda bildiğiniz kitap, dergi, yayınlar varsa (…) önerileriniz-yardımlarınız olursa memnun olurum.

Mehmet Garip Yaş

T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu A – 24

Çilimli- Düzce

***

Sevgili Adil hoca, merhaba,

(…)

Yazar Göksu, hapishaneden aldığı mektubu paylaştı

 

Kampanyamız sonucu web sitemizden adres alıp tutsaklarla yazışmaya başlayanlar çoğaldı. Bu arkadaşlarımızdan yazar Göksu, hem aldığı adreslere kitaplarından yolladı. Hem de bir tutsakla yazışmaya başladı. Göksu, hapishaneden aldığı mektubu bizimle paylaştı.

Düzce Hapishanesi'nde yatan Mehmet Garip Yaş'ın mektubu:

“...bir selam vermek, bir merhabayla gülümsemek aslında hatırlamak, bir yönüyle anılarımızı, yaşanmışlıklarımızı yani kendimizi hatırlamak anlamına geliyor.“