Çilimli Hapishanesinden Yeni Mektup var: İnanılmaz yasaklar ve dayanışma çağrısı

“Maalesef hapishanelerin koşulları giderek daha da kötüleşiyor. Daha önceleri "dışarısı içerileşmiş" diyordum, fakat son bir yılda zaten kırıntılar halinde olan haklarımızın çoğu ya ortadan kaldırıldı, ya da iyice budandı, kullanamaz hale getirildik. Her gün neredeyse yeni bir yasak/ uygulamayla karşılaşır hale geldik. Kantinden satın aldığımız radyolara el kondu, 10 kitap sınırı getirildiği için yanımızdaki kitapların büyük bölümü emanete kaldırıldı. Dergilerimizi alamıyoruz (Ohal süresinceymiş, artık ne kadar sürerse!) Kurum kantininde birçok ihtiyacımız yasaklamalar nedeniyle artık satılmıyor. Revire çıkmak başlı başına sorun... Daha sayayım istersen, listemiz epey uzun.”

Mehmet Garip Yaş

T Tipi Kapalı Cezaevi

Çilimli – Düzce

***

                Değerli Adil Hocam, Merhaba,          09.10.2017

                Her yönüyle iyi olmanız dileğiyle selam ve sevgilerimi gönderiyorum.

                Bana göndermiş olduğun kitap ulaşmış. Açıkçası ne zaman gönderdin bilmiyorum, bu hafta o da tesadeüfen öğrendim. Maalesef burada bu konularda epeydir sıkıntı yaşıyorum. En son yeniden girişimde bulunduk, sorunu çözmek için, en azından geldiğinde haber vermelerini istedik. Daha duyarlı- dikkatli davranacaklarını söylüyorlar.

                Başka kitaplar da gönderilmiş, sayı fazla bir şey olmasa da bir duyarlılığın olması güzel, moral de veriyor. Ki teşekkürlerimi bizzat yazarak da ilettim. Ayrıca sana da teşekkür etmem gerekiyor, içeriye karşı duyarlılığınız ve gönderdiğin kitap için.

                Maalesef hapishanelerin koşulları giderek daha da kötüleşiyor. Daha önceleri "dışarısı içerileşmiş" diyordum, fakat son bir yılda zaten kırıntılar halinde olan haklarımızın çoğu ya ortadan kaldırıldı, ya da iyice budandı, kullanamaz hale getirildik. Her gün neredeyse yeni bir yasak/ uygulamayla karşılaşır hale geldik. Kantinden satın aldığımız radyolara el kondu, 10 kitap sınırı getirildiği için yanımızdaki kitapların büyük bölümü emanete kaldırıldı. Dergilerimizi alamıyoruz (Ohal süresinceymiş, artık ne kadar sürerse!) Kurum kantininde birçok ihtiyacımız yasaklamalar nedeniyle artık satılmıyor. Revire çıkmak başlı başına sorun... Daha sayayım istersen, listemiz epey uzun.

                Sizde izliyor- takip ediyorsunuz zaten. Yasaklar ve yeni uygulamalar herkesi, hepimizi zorluyor. Her an yeni gerginlere sebep oluyor. Bu durum ne kadar kaldırılabilir kestirmek zor. Mahkemelerden de sonuç almak mümkün olmuyor, zaten tüm talepler reddediliyor. Bir yazıyla kaç kanun maddesi, kaç anayasa maddesi ihlal edilmiş pek umursanmıyor artık. Neredeyse bütün hapishaneler böyle, koşullar kötü, sıkıntılar büyük ama tek sunulan çözüm çözümsüzlük.

                Her şeye rağmen umudumuzu diri, moralimizi yüksek tutuyoruz. Olması gereken de yakışanda bu. Ne kadar nefessiz bırakılmaya çalışılsak da, içeride geçen bir ömür tecrübeye dayanarak söylüyorum o kadar kolay olmayacak.

Arkadaşlarımızın, dostlarımızın, bizleri düşünen herkesin manevi destekleri önemli oluyor, daha değerli hale geliyor. Bunun sürmesi ve artması özellikle bu dönemde daha anlamlı. Çünkü, ancak böyle aşılabilir bu karanlık. Umarım devam eder bu destek ve dayanışma.

(…)

Selamlarımı sevgilerimi iletiyorum.

M. Garip Yaş

                 

İlişkili İçerik