Cezaevinde anneleriyle kalan çocukların yaşı düşürülüyor!

ANKARA - Adalet Bakanlığı, cezaevlerinde anneleriyle birlikte kalan 0-6 yaş arasındaki çocuklarla ilgili yeni bir düzenlemeye gittiği ve yaş sınırının 0-3’e kadar düşürüleceği ileri sürülüyor.  

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, cezaevlerinde anneleriyle kalan çocuklarla ilgili yeni bir çalışma başlattığı iddia edildi. Şu anki uygulamada, 0-6 yaş grubundaki çocuklar cezaevlerinde annelerinin yanında kalabiliyorken, bakanlık, yaş sınırını 0-3’e kadar düşürmeyi planladığı ileri sürülüyor. 
 
Bakanlığın bu kapsamda üniversitelerden ve pedagoglardan görüş istediği öğrenildi. Ayrıca Bakanlığın konu hakkında komisyon da kurduğu belirtildi. 
 
MECLİS GÜNDEMİNE DE TAŞINMIŞTI
 
Cezaevinde annesinin yanında kalan çocuklar, Meclis gündemine de taşınmış, CHP Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Adalet Bakanlığı'na soru önergesi vermişti. Bu önergeye verilen yanıta göre, Nisan ayında cezaevinde annesiyle kalan çocuk sayısı 560 iken, Ağustos’ta bu rakam 668'e yükseldi. Öte yandan, hukukçular, çocuklarıyla birlikte kalan kadınların cezalarının ertelenmesi ve çocukların sağlıklı gelişimi için dışarıda büyümesi gerektiğini belirtiyor.
 

İlişkili İçerik