Cezaevinde darbe: Görüş yasak, telefon yasak, tahliye yasak!

Darbe girişiminden sonra cezaevlerinde hak ihlalleri artmaya başladı. Adalet Bakanlığı, cezaevindeki tutsakların avukatlarıyla görüşmesini yasakladı. Tutsakların aileleriyle de telefonda görüşmelerini yasaklayan Adalet Bakanlığı, ikinci emre kadar tahliyelerin yapılmayacağını belirtti

HABER MERKEZİ - Darbe girişimi sonrası Adalet Bakanlığı'nın cezaevindeki tutsaklarla avukatların görüşünü yasakladığı ortaya çıktı. Olay, Tutuklu Hükümlü Aileleri Hukuk Dayanışma Dernekleri Federasyonu (TUHAD-FED) üyesi avukatların Bursa Cezaevi'ndeki siyasi tutsakları ziyaret etmek istemesi üzerine anlaşıldı. Cezaevi yönetimi, avukatlara "Adalet Bakanlığı'ndan ikinci bir emre kadar avukatların görüşü yasaklanmıştır" yanıtı verdi. Avukatların cezaevi yönetiminden bu yasağın yer aldığı yazıyı görmek istemesi üzerine cezaevi yönetimi Adalet Bakanlığı'nı aradı.

Siyasi tutsaklara devam ediyor...

Görüşmenin ardından avukatlara bu kez de "Adli tutsaklar üzerindeki bu yasak kaldırıldı. Ancak siyasi tutsaklara yönelik bu yasak devam edecek. Ayrıca siyasi tutsaklar tahliye olsa bile tahliye edilmelerine izin verilmeyecek. Bu yasak özellikle cemaat dosyalarından tutuklu olan kişiler için geçerli" yanıtı verildi. Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) ve Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD) üyesi avukatların birçok cezaevindeki müvekkilleri ile görüşemediği ve bu duruma dair yazılı başvuru yapacakları öğrenildi. Ayrıca tutsakların aileleri ile telefonla görüşmesinin de yasaklandığı belirtildi.

Kaynak: Özgür Gündem

İlişkili İçerik