Çiçeklere toplatma!

18 PKK'li tutsağın Bingöl M Tipi Cezaevi'nden firar etmesinden sonra cezaevi yönetimleri bölge cezaevlerindeki çiçekleri topluyorlar

Her firar ya da firar teşebbüsü zindandaki devrimciler için bayram sevinciyle karşılanırken, devlet için büyük bir prestij kaybı olarak görülüp ciddi bir moral sarsıntı yaratır. 

Öyle ya devrimci irade, bizzat düşmanının o çok güvenlikli duvarlarını hem de akıl almaz bir sabır ve hünerle delik deşik etmiştir. Düşmanını ininde, hem de en güçlü olduğu noktada vurmuştur!.. 

Bu irade hasmında kolay kolay dinmeyecek bir öfke yaratır. Sınıfsal intikam güdüleri anında devreye girer. Sadece zindan duvarlarını özgürlük tutkusuyla aşıp geçenleri ele geçirmek için bir av köpeği duyarlılığıyla harekete geçmez; aynı zamanda geride kalanlarda alevlenen özgürlük tutkusunu sindirebilmek için baskı ve ezme yöntemlerini dizginsizleştirir. Cezaevinin o çok güvenli duvarlarını daha bir sıkılaştırır, tutsakların yaşam alanlarındaki gölgesini daha bir koyulaştırır. Kimi firarlarda intikamı, geride kalan tutsakların katledilmesini de hedefleyen kanlı operasyonlarla alması da sözkonusu olur. 

Geçtiğimiz haftalarda Bingöl M Tipi Cezaevi’ndeki onsekiz PKK’li tutsağın 1 yıllıkince bir emekle kazdıkları tünelle firar etmelerinden sonra bölgedeki cezaevlerinde yaşananlar da bu intikamcı yaklaşımın yansımasıdır. 

Firardan sonra aramalar sıklaştırırlırken, tutsakların doğaya-yeşile duydukları özlemle yetiştirdikleri çiçekler de toplanmaya başlandı. 

Cezaevi yönetmeliklerine göre içeriye toprak alınması yasaktır. Tutsaklar, bu çiçekleri, toprakta değil; büyük bir sabırla biriktirip, güneşte demledikleri yemek posaları, çay, sebze kabukları, yumurta artıklarının gübreleşmesiyle hazırladıkları organik bileşimle yetiştirirler. 

Devletin zindanlarında şimdi bu çiçekler toplanıyor! Karanlık zindan koşullarını güçlü doğa tutkularıyla çiçeğe dökerek delen devrimci tutsaklara bu bile yasaklanıyor!.. 

Onsekiz tutsağın o duvarları aşıp geçmesinin intikamı bununla da bitmeyecektir, bunu biliyoruz... Çiçeklere toplatma çıkaranların insanlara neler yapacaklarını, biliyoruz!.. 

Ne yaparlarsa yapsınlar, firarın faşizmin kimyasında yarattığı etkiyle devrimci tutsakların yüreklerinde estirdiği sıcacık özgürlük duygusu kıyaslanmayacak ağırlıktadır, bunu da biliyoruz!.. 

Kaynak: alinteri.net

İlişkili İçerik