Davet: Zindandan Kaçıp Gelen Karikatürlerin Sergisi

Çizgili Özgür Sergi Açılıyor

“Zindandan Kaçıp Gelen Karikatürlerin Sergisi” Ayışığı Ekin Sanat Derneği’nde açılıyor.

“Özgürlüğünüzün elinizden alındığı bir ortamda özgürce gülebilmek ciddi bir iştir.” Ve Leninist Mizah Kolektifi (LMK) bu ciddi işi ince ince çizgilerle dokuyarak, esprilere hayat vererek 2010lu yılların başından bu yana sürdürüyor. Serbülent Sürücü ve Nurettin Temel tarafından tutsaklar arası iletişimi sağlayan, “özgür hava yolları” ile birbirlerine ulaştırdıkları mektuplarla başlayan, sonra dışarıya gönderilen mektupların kenarlarına çizilerek devam eden süreç LMK adında bir dergiye dönüşür. Ardından onlar gibi tutsak olan Zuhal Sürücü ve Sami Tunca’nın dahil olduğu kolektif büyüyerek üretime devam eder.

Hücre duvarlarına inat bir duruştur tutsakların yazıyla, mısrayla, fırçayla, sözle, oyunla, çizgiyle, notayla düşünmeye, üretmeye devam etmesi. Gönderilen kitapların sınırlı sayıda alındığı, renkli kalemlerin, boyaların, kağıtların verilmediği bir ortamda tutsaklar sanat yapmaya, hayatı anlamlandırmaya, tutsaklığa inat üretmeye devam ediyorlar. “Hapis hayatının ağır hükmüne karşı” direnebilmek için üretiyorlar.

Tutsaklarla dayanışmanın, onların üretimlerinin dışarıyla buluşmasının onlarca çeşidine tanık olduk, oluyoruz. Tutsaklar adına düzenlenen sergiler, konserler, edebiyat günleri dizisine biz de Ayışığı Ekin Sanat Derneği olarak bir karikatür sergisi ile dahil olmak istedik. Ayışığı olarak uzun zamandır takip ettiğimiz, Önsöz dergisinde karikatürlerine yer verdiğimiz Leninist Mizah Kolektifi’nin karikatürlerinden oluşan bir sergiyi sizlerle buluşturmak istedik.

Çizgili Özgür Sergi 22 Ekim – 19 Kasım tarihleri arasında İstanbul Ayışığı Ekin Sanat Derneğinde açılıyor. Zindandan kaçıp gelen karikatürlerle birlikte gülebilmek ve tutsakların üretimlerini desteklemek için 22 Ekim Cumartesi günü saat 14.00’da tutsak severlerin, tutsak ailelerinin, tutsaklarla dayanışma örgütlerinin katılacağı açılış etkinliğimize herkesi davet ediyoruz.

Ayışığı Ekin Sanat Derneği’nde bir ay açık kalacak sergiye çeşitli etkinlikler eşlik edecek.  

22 Ekim Cumartesi 14.00

Sergi Açılışı

27 Ekim Perşembe 19.30

Kolaj Atölyesi

2 Kasım Çarşamba 19.30

“12 Yıllık Gece” Film Gösterimi

12 Kasım Cumartesi 16.00

Kitap Söyleşi ve İmza Günü