Köln’de Dayanışma’nın Sesi Derneği “3. Dayanışma Festivali’ni düzenliyor

Almanya’nın Köln kentinde Türkiye’de tutuklu Alman vatandaşları için çalışma yürüten “Dayanışma’nın Sesi Derneği” (Stimmen der Solidarität) 21-23 Ekim tarihleri arasında 3. Dayanışma Festivali’ni düzenleniyor.

16 Ekim 2022 / Avrupa Demokrat Haber Merkezi

Bu yıl Festival 21 Ekim Cuma günü Kulturbunker’de Kürt sanatçı Cengiz Yazgı’nın konseri ile başlayacak. Cumartesi günü “Türkiye’de insan hakların durumu” başlıklı Konferans düzenleniyor. İlk panelde Türkiye’de tutsak düşen alman vatandaşları söz alacak. Hozan Cane ve kızı Dilan Örs, Hamide Akbayır, Mahmut Güneş, Kazım Gündoğan ile Adil Demirci. 2018’den bu yana Türkiye’de tutuklu olan Patrick Kraicker’in annesi Claudia Schmuck ve Ekim 2020’den bu yana İran’da tutuklu bulunan alman vatandaşı Nahid Taghavi’nın kızı Mariam Claren’de konuşacak.

TÜRKİYE’DEN İNSAN HAKLARI AKTİVİSTLERİ İLE BERLİN’DEN SİYASETÇİLER BULUŞACAK

Ardından ikinci panelde ise “Türkiye’de insan hakların ve hapishanelerin durumu” başlıklı panele ise Prof. Dr. Şebnem Fincancı, Av. Gülseren Yoleri, Eski HDP Mv. Sibel Yiğitalp, CHP Mv. Sezgin Tanrıkulu ile Melek Çetinkaya katılacak.

Üçüncü panelde ise Almanya – Türkiye ilişkileri ve pazarlıklar başlıklı gündeme Frank Schwabe (SPD Mv.) Max Lucks (Yeşiller Mv.), Gökay Akbulut (Sol Parti) ile Yazar Lale Akgün katılacak.

Köln Büyükşehir Belediye Başkanı Henriette Reker ise bu konferansı ve Festival çalışmasını çok değerli olduğunu ifade etti. Konferansın açılış konuşmasını ise Köln Belediye Başkanlarından Andreas Wolter yapacak.

KÜLTÜR-SANAT ÇALIŞMAYLA TUTSAKLARIN DURUMUNA DİKKAT ÇEKİLECEK

Festival ise Pazar günü kültürel-sanat çalışmaları ile devam edecek. Pazar günü Saat 2’de “Hapishanede Sanat ve Güncel Durum” üzerine söyleşiye Türkiye’den insan hakları aktivisti Adil Okay ile Ressam Ali Zülfikar katılacak. Ardından 2016’dan bu yana tutuklu bulunan Kürt gazeteci Nedim Türfent’in yazılar ve şiirleri Almanca kitap haline getiren Bernadette Ronnes ile Cornelia Rohr ise “Über Mauern” adlı Ekim ayında yayınlanan kitabı tanıtacak.

2021 yılında Türkiye’de yurtdışı yasağı ile tutlan Hamide Akbayır’ın oğlu Merdan Akbayır ise yürüttüğü dayanışma çalışması kapsamından hazırladığı tiyatro oyunu sergileyecek. Kürt sanatçısı Dilvan Roni ile müzik dinletisi düzenlenecek. 

Köln’de Bürgerzentrum Engelshof’da düzenlenen etkinlikte ayrıca “50 mahpus – 50 fotografçı” resim sergisi ile Ali Zülfikar’in “Bravehearts” resimi açılacak.

FESTİVALE DUYARLILIK GÖSTEREN HERKESİ DAVET EDİYORUZ

Dayanışma’nın Sesi Derneği yöneticilerinden Georg Krautkramer ile Hamide Akbayır yaptıkları basın açıklamada, “Düzenleyeceğimiz bu Festival ile Türkiye’de yaşanan insan hakları ihlallerine dikkat çekmek ve tutsakların sesini yükseltmek istiyoruz. Bu konuda duyarlık gösterin herkesi festivalimiza davet ediyoruz” dediler.

Dayanışma’nın Sesi (Stimmen der Solidarität) düzenlediği Festivale  Federal Siyasi Eğitim Merkezi (bpb), Willi-Eichler-Bildungswerk, Köln Belediyesi, Rosa-Luxemburg-Vakfı, Rote Hilfe (Kızıl Yardım), Kulturforum ile Kulturbunker destek veriyor. 

Kaynak: Avrupa Demokrat