"Elazığ'da 3 mahpus baskılara karşı açık grevine başladı"

HDP'li Önlü, “Elazığ T Tipi Cezaevi’nde bulunan Hüseyin Bağ ve aynı koğuşta kaldığı iki mahpus arkadaşı koğuşlara düzenlenen gece ve gündüz baskınlarına, küfürlere ve haksız bir biçimde verilen disiplin cezalarına karşı eyleme başladı” dedi.

İstanbul - BİA Haber Merkezi

09 Ağustos 2020, Pazar 12:50

***

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Alican Önlü,  Elazığ Kapalı İnfaz Kurumu’nda üç mahpusun cezaevinde yaşanan hak ihlallerini protesto amaçlı açlık grevine başladığını duyurdu.

Elazığ Kapalı İnfaz Kurumu’nun açıldığı günden itibaren baskı, işkence ve kötü muamele ile gündeme geldiğini belirten Önlü, konuyu Meclis gündemine taşıdı.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması talebiyle önerge veren Önlü, “Elazığ T Tipi Cezaevi’nde kalmakta olan Hüseyin Bağ, ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinde ‘cezaevinde işkencenin her türlüsünün’ olduğunu belirterek, aynı koğuşta kaldığı iki mahpus arkadaşıyla birlikte koğuşlara düzenlenen gece ve gündüz baskınlarına, sağlık haklarına yönelik engellemelere, kitap kısıtlamalarına, eşyalarının yerlere atılmasına, küfürlere ve haksız bir biçimde verilen disiplin cezalarına 'artık yeter' diyerek protesto eylemine başladıklarını açıklamıştır” dedi.  

"İşkenceye daha ne kadar sessiz kalacaksınız?"

“Cezaevlerinde işkence ve hak ihlallerinin engellenmesi ancak açılan soruşturmaların etkin yürütülmesi, işkencecilerin yargılanması, işkencenin artmasına neden olan söylemlerden vazgeçilmesi, cezaevlerinin bağımsız heyetlerin denetimine açık olması gerekir” diyen Önlü, Bakan Gül’e şu soruları yöneltti:

* Elazığ Cezaevi’nde yaşanan hak ihlallerine, işkence ve kötü muameleye ilişkin daha ne kadar sessiz kalacaksınız?

* Sessiz kalmanız ve soruşturma açmamanız işkenceyi onayladığınız anlamına mı geliyor?

* İşkence ve hak ihlallerinin merkezi haline gelmiş Elazığ Cezaevi bakanlığınızca en son ne zaman denetlenmiştir? Bu denetlemeler sırasında siyasi mahpuslarla görüşülmüş müdür?

* Elazığ Kapalı İnfaz Kurumu’nda yaşanan hak ihlallerine ilişkin bakanlığınıza şu ana kadar ulaşmış şikayet sayısı kaçtır? Bu şikayetlerden kaçı hakkında soruşturma başlatılmıştır?

* Koğuşlara düzenlenen gece ve gündüz baskınları, sağlık haklarına yönelik engellemeler, kitap kısıtlamaları, mahpusların eşyalarının yerlere atılması ve haksız bir biçimde verilen disiplin cezaları hangi yönetmeliğe dayanmaktadır? Bu uygulamaların ceza kanununda yeri var mıdır?

* Elazığ Kapalı İnfaz Kurumu’nda bugüne kadar gerçekleştirilmiş hak ihlallerine yönelik hakkında soruşturma açılan gardiyan veya cezaevi çalışanı var mıdır?

* Mahpusların cezaevlerinde yaşananlara dair verdiği dilekçelerin işleme alınmadığı ve geri çevrildiği doğru mudur? Doğru ise bu hangi yasal gerekçeyle yapılmaktadır

Kaynak: www.bianet.org