HAPİSHANEDE ŞİİİR SAKINCALIYMIŞ

Şiir sakıncalıymış

Kocaeli F Tipi Cezaevi’nde bir mahkûm, şair Şükrü Erbaş’a üzerinde şiirlerinin bulunduğu bir kitap göndermek istedi. Ancak cezaevi idaresi, kitabı ‘sakıncalı’ buldu. Bu karara yapılan itirazdan da sonuç çıkmadı.

 

Kocaeli 2 No’lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde yatan ve ‘Ozan Veli’ mahlasıyla bilinen Resul Sarıgöl’ün, şair Şükrü Erbaş’a göndermek istediği şiir kitabı ‘sakıncalı’ bulundu.

Sarıgöl, şair Şükrü Erbaş’ın ‘Otların Uğultusu Altında’ isimli kitabının sayfalarına şiirler yazdı ve bu kitapla ilgili de kimi notlar kaleme aldı. Kitabı Erbaş’a göndermek isteyen Sarıgöl, engellemeyle karşılaştı.

Cezaevinin Eğitim Kurulu heyeti, 16 Kasım 2022 tarihinde Sarıgül’e ait olan ve posta yolu ile dışarıya gönderilmek istenen söz konusu kitabı incelemek için toplandı. İçerisinde cezaevi müdürü ile psikolog ve kütüphane memurunun da bulunduğu altı kişilik heyet, kitabın dışarıya gönderilmeyip, arşive kaldırılmasına karar verdi. Kararda, şu ifadeler yer aldı: “Sarıgül’e ait olan ve posta yolu ile kurum dışına göndermek istediği ‘Otların Uğultusu Altında’ isimli kitabın incelenmesi esnasında, kitabın içeriğinde ağırlıklı olarak el yazısı notlar, mektup içerikli yazılar ve karamalar olduğu ve bu el yazısı notların kitabın tüm sayfalarında yer aldığı tespit edilmiştir. Kitap üzerine yazmış olduğu notlar, karşı tarafa mektup niteliğinde değerlendirilmiştir. İlgili hükümlünün ‘terör örgütü üyesi’ olması göz önünde bulundurulduğunda belirtilen bu notların örgütsel amaçlı faaliyet ve haberleşmelerine imkân sağlayabileceği, kurum güvenlik ve asayişini tehlikeye düşürebileceği anlaşılmıştır.”

HEP ‘RET’ YANITI

Sarıgöl, bu karara 21 Kasım 2022 tarihinde “Kitabı yayınevi üzerinden Şair Şükrü Erbaş’a gönderiyordum. Bu yayınevinin de, şairin de örgütle hiçbir alakasının olmadığını bu ülkede yaşayan herkes bilir, eğitim kurulu ve üyeleri hariç” diyerek itiraz etti. Kocaeli 3. İnfaz Hâkimliği, 24 Kasım’da Sarıgöl’ün şikâyetinin reddine karar verdi: “73 sayfadan ibaret kitabın içeriğinde ağırlık olarak el yazısı notlar, mektup içerikli yazılar ve karalamalar olduğu, kitabın kurumdaki huzur ve sükûneti bozacağı, Eğitim Kurulu kararının yasaya uygun olduğu anlaşılmakla şikâyetin reddine karar verilmiştir.” Resul Sarıgöl, bu karara da itiraz etti ancak Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesi, itirazın reddine kesin olarak karar verdi.

SAKINCALI BULUNDU

Cezaevinden BirGün’e gönderdiği mektupta, yaşadıklarını anlatan Resul Sarıgöl şöyle dedi: “Okuyarak, yazarak ve üreterek zamanı değerlendirmeye çalışıyoruz. AYM’ye başvurmak zorunda kaldım. Ozan Veli adıyla yayımlanmış kitaplarım, müzik eserlerim var. Onlarca roman, şiir, beste çalışmasını da yazıp dışarı göndermişliğim var. Ona rağmen basit, sade birkaç şiir sakıncalı oluveriyor.”

ŞÜKRÜ ERBAŞ: YAŞADIĞIMIZ CEHENNEMİN BİN BİR FOTOĞRAFINDAN BİRİSİ

Şair Şükrü Erbaş, Instagram hesabından paylaştığı mesajla yaşanana tepki gösterdi. Erbaş "Bu kişisel bir konu değil. Yaşadığımız cehennemin bin bir fotoğrafından birisi" dedi.

Erbaş mesajına şöyle devam etti:

"Bu da olmaz, denilen ne kadar kötülük, akıl dışı yasak, şiddet, suç, ceza, yalan, yıkım, hile varsa oluyor ya bu güzide ülkede, bu da onlardan birisi. 15 yıldır cezaevinde olan, Ozan Veli mahlasıyla türküler, şiirler, romanlar yazan Resul Sarıgöl, benim, Otların Uğultusu Altında kitabımın sayfalarına kendi şiirlerini, düşüncelerini yazıyor ve bana göndermek istiyor. Tabii ki devletimiz, asaletine yakışır biçimde engelliyor. Gerekçe mi... haberde var ya, buyurun, benim zavallı aklım bu derin dehayı kavrayacak düzeyde değil:

'Kitap üzerine yazılmış notlar, karşı tarafa mektup niteliğinde değerlendirilmiştir. İlgili hükümlünün ‘terör örgütü üyesi’ olduğu göz önünde bulundurulduğunda, belirtilen bu notların örgütsel amaçlı faaliyet ve haberleşmelerine imkân sağlayabileceği, kurum güvenlik ve asayişini tehlikeye düşürebileceği anlaşılmıştır.'

Resul içerde ve kurum güvenlik ve asayişini tehlikeye düşürüyor! Benim şiirlerim / kitabım üzerinden örgütle iletişim kuruyor! Hiçbir canlı türü, bir başka canlıyla böyle iletişim kurmaz, kuramaz. Bu cümlelerin sahiplerini kutlarım!"

 

Birgün, 26.01.2023

İlişkili İçerik