Hasta Tutsak Halil Güneş yeni mektubunda Adana anılarını anlatıyor

Halil GÜNEŞ
D Tipi CEZAEVİ.  D-8     DİYARBAKIR   

Merhaba Sevgili Adil,
   
07.08.2013 tarihli mektubu,Kartı ve Öykü'nün fotosunu aldım. İlgin, duyarlılığın için teşekkürler. En son Gün Radyo'daki seni ve Nihali dinleme zevkine ulaşmış, selamlarınızı almıştım.
   Şu an yazmaya çalıştığım; iki-üç yıldır yazmayı düşündüklerimin nihayet kağıda akışıdır. Gecikmenin bir çok nedeni var. En önemlisi de hafıza problemi;kolay değil! 34-35 yıl öncesini hatırlamam. Son 21 yılın zindanda geçişi kadar, dağ ve kentlerde yaşanan yüzlerce çarpışma ve eylemin anılarının üstüne basarak gerilere uzanabilmem. Buna bir de çok ağır, ciddi sağlık problemlerimi ve doğru-düzgün sandalyeye oturamayışımı da eklersen gecikmeme hak verirsin sanıyorum.
   Şu yazdıklarımın neresinde durduğunu tam kestiremiyorum. Ve aşağıda yazacaklarımın neresinde olduğunu da kendin bulacaksındır. Belki de bir yanılsamaylayım! Bu da senin cevabına bağlıdır. (...)
   Adana'nın meşhur küçük Moskovası ( Meydan mahallesi)'nda 1967'de dünyaya geldim. Kıbrıs caddesi üzerindeki Kıbrıs taksi durağının yanındaki sokakta bulunan Zeytinlikli evde büyüdüm. Belediye işçisi "sağır" Mehmedin oğlu ve Ceyhan Kızıldereli Berber Haydarında yeğeni ve Mey-Koop'un ilk çırağıydım. "Oktay ve Faysal" sebze halinin orada faşistler tarafından katledildiğinde, protesto amaçlı Beşocak ortaokulundan yürüyüş kortejiyle çıkarken faşistler, polislerle beraber bizlere ateş açmış ve 13 yaşındaki ikinci sınıf öğrencisi Sakinemiz pankartın öbür ucunda yere düşüp, ölümsüzleştiğinde beni İskender abi kucağına alıp sokağın köşesine bırakmıştı.
   (...)
   Ve Adil'i vurmuşlardı. Nasıldı? İskender, Hakkı, Haydar nasıl cevap verebilirizi konuşurken Paşa taksinin orada dk'lılar halkı tehdit etmiş ve Kıbrıs cad'de Nezirin kahvesi taranmıştı.(...) Barikatlar yetersizdi...Ben  Mey-Koop'un çırağı olmuştum da çakmakçı Hüseyin "Küçük Partizan boşver çıraklığı" diyordu...(...)
   34 yıl öncesinde hafızama nakşolanlar bunlar, birde bir bacağı kesik Ali amcanın kızı vardı...
   Sahi sen bunların bir yerlerinde ama neresindeydin?

   Sevgili Adil yıllardır ilk çocukluğumun bu anıları belleğimi yoklayıp duruyordu. Şimdi ilk sana yazıyorum. Hakkı 10 yıl yatıp çıkmıştı. İskender Mersin'e yerleşmiş, Çakmakçı Hüseyin (Malatyalı) kanserden en verimli çağında bizleri terk etmişti.
    Uzatmayayım. Kısaca anlatacaklarım bunlar. İstesemde uzun yazamıyorum. Sevgili Öykü'yü benim için öpüver, sana ve eşine en içten devrimci selam, sevgi ve saygılarımı iletiyor, yaşam ve çalışmalarında başarılar diliyorum.
                                                                    
                                                                      Selamlar, Saygılar
                                                                         Halil GÜNEŞ 

15.08.2013 Amed

D Tipi CEZAEVİ
D-8

         DİYARBAKIR   
         

         

İlişkili İçerik