Hasta tutsak Kasım Karataş Urfa T Tipi’nden seslendi: Kaderimize terk edildik

Urfa T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan 29 yıllık hükümlü Kasım Karataş, telefonla görüştüğü ailesine koronavirüse salgınına karşı kaderlerine terk edilmiş bir durumda olduklarını aktardı.

 

AKP ve MHP tarafından Meclis’e getirilen yeni infaz düzenlemesi üzerinde görüşmeler devam ederken, kapsam dışında tutulan siyasi tutuklular cezaevlerini tehdit eden koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı nasıl bir tehlike altına olduklarını aileleri aracılığı ile kamuoyuna duyurma çabasında. Bunlardan biri de Urfa T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan Kasım Karataş.

 

“Örgüt üyesi olmak” ve “silahlı eylem yapmak” iddialarıyla yargılandığı davada hakkında verilen müebbet hapis cezasının 29 yılını tamamlayan Karataş, yurt dışında yaşayan kızı Gülistan Karataş ile yaptığı telefon görüşmesinde cezaevindeki koşulları aktardı.

 

2016 yılında açık kalp ameliyatı olan babasının şeker, tansiyon gibi kronik hastalıklarının yanı sıra mide rahatsızlığı yaşadığını belirten Gülistan Karataş, cezaevi koşullarının sağlığına uygun olmamasından ötürü tahliyesi yönünde yaptıkları başvurularının bu zamana kadar hep reddedildiğini ifade etti.

 

ŞİKAYETLER BAŞGÖSTERDİ

 

Şimdi cezaevlerinin kapısına dayanan koronavirüs salgınından dolayı babasının riskte olduğunu söyleyen Karataş, geçtiğimiz Perşembe günü yaptıkları telefon görüşmesinde babasının aynı koğuşta kaldığı bazı arkadaşlarında kusma, yüksek ateş ve öksürük şikâyetlerinin baş gösterdiğini, fakat buna rağmen herhangi bir tıbbi müdahalenin yapılmadığını aktardığını paylaştı.

 

Karataş, “Babam cezaevindeki sağlık görevlilerinin kendileri ile ilgilenmediğini söyledi. Yine verdikleri dilekçelere hiçbir karşılık verilmediğini, içerdeki sorunların dışarıya yansıtılmadığını, dışarı ile olan iletişimin ise engellenmeye çalışıldığını söyledi. Son 2 hafta babam ile görüşme imkânımız olmadı. Sürekli bahaneler üretilerek yurt dışında iletişim ile ilgili sorunlar olduğu söylendi. Görüşmemizi engellemeye çalışıyorlar. Babam; ‘Şu anda kaderimize terk edilmiş bir durumdayız’ dedi” diye belirtti.

 

Karataş, babasının cezaevi yönetiminin koronavirüs tehlikesine karşı farkındalıkla hareket etmediğini söylediğini de ekledi.

 

'KÜRT HARİÇ' YAZACAKALAR

 

Siyasi tutukluların Meclis’te görüşülen infaz yasasının dışında tutulmasına tepki gösteren Karataş, “Adalet yok. Utanmasalar 'Kürtler hariç' yazacaklar. Biz tutuklu yakınları olarak bunu görüyoruz ve bu durumu kabul etmiyoruz. Şu anda herkesin dışarıya çıkarılması ve izole edilmesi gerekiyor. Yine salgına karşı önlem almak yerine salgını içeriye bulaştırma çabalarındalar. Her gün dışardan içeriye giden gardiyanlar memurların hastalığı içeriye taşımaması için önlem alınması gerekirken, gruplar halinde her odaya girilerek sayım yapılıyor. Bir an önce infaz yasasının tekrardan düzenlenerek bu insanların dışarı çıkartılması gerekiyor” dedi.

 

Kaynak: Mezopotamya Ajansı 

 

 

 

İlişkili İçerik