Hasta tutsak Mehmet Yamaç'tan 8 Mart ve Newroz kutlaması

19.02.2024

NEWROZ PİROZ BE

MERHABA ADİL YOLDAŞ,

                Sevili Adil Yoldaş Bir meşale yakıldı Ninova’da öyle bir meşale ki alevi tüm Mezopotamya’ya dalga dalga yayıldı. Demirci ustası Kawa bu meşalenin adını Newroz meşalesi bıraktı. Newroz Mezopotamya’da yükselen bir çığlık, karanlığı eriten bir ışık, feryatları dindiren bir umut, zulme son veren bir cüret, ezilen Ortadoğu halklarının yüreklerine değen bir güneş olur. 

                Newroz, Kawa geleneğini sürdüren direniş geleneğini simgeleyen çağdaş Kawa’nın yaktığı üç kibrit çöpüyle çağın Dehakları’nın yüreklerine saldığı korkudur. 

                Newroz her renkten insanların özgürlüğe omuz omuza halaya durduğu günün adıdır. 

                Bu inançla şahsınızda başta Kürt halkı olmak üzere tüm ezilen Ortadoğu halklarının Özgürlük Bayramı olan Newroz bayramınızı en içten duygularla kutluyoruz. Cajha Newroz ji şehsi te da karkerên sîteya dîtî û Gellê û kurt û hemu gelen bindest Rojhilata navîn ra bi dila can piroz be. 

                Çağdaş Kawa’nın şahsında Newrozun tüm kızıl yüreklerini 16 Martta 7 Tipli Fidanı ve Halepçe’nin tüm güllerini sevgi ve saygıyla anıyoruz, anıları yolumuza ışık tutacak. 

                Yüreğimizin olanca sıcaklığıyla o duyarlı proleter yüreğini sevgiyle selamlıyoruz. Sevgi ile umut ve dirençle kalın. 

                Devrimci selamlar, saygılar, serkeftin. 

Azad

 

BİJİ HEŞTÊ ADARÊ

MERHABA ÖYKÜ YOLDAŞ

                Sevgili Öykü Yoldaş 1857 yılında New York kentinde 40 bin dokuma işçisi kadın uzun çalışma saatlerine ve kötü çalışma koşullarına karşı başkaldırarak greve giderler. Sermayedar haydutlar direnişçi kadınları fabrikaya kapatarak fabrikayı ateşe veriyorlar ve 129 kadın direnişçi ölümsüzleşerek bayraklaşıyorlar. 

                Clara Zetkin 1910 yılında 2. Enternasyonale bağlı kadın kurultayında şehit düşen 129 direnişçi kadının anısına 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü olarak öneri yapar, kurultay da bu öneriyi kabul eder. 

                8 Mart Dünya Emekçi kadınlar günü bin bir bedel ve emekle kazanılan büyük bir mevzidir. Bu mevziye sahip çıkmak büyük bir onurdur. 

                8 Mart kadın ve erkek omuz omuza kolektif bir yaşam için daha özverili ve daha azimli bir şekilde mücadele etmeleri gerekiyor. Tarihsel olarak mücadelede kadın özgüvenini kazanmış kendi ayakları üstünde durmasını başarmış ve tüm hemcinslerine örnek teşkil etmişler. Bu da eşit ve özgür bir yaşamın ne kadar gerektiğinin en güzel örneğidir. Mücadelede özgürlük özlemi kadını ne kadar motive ediyorsa erkeği de o kadar motive ediyor. Yani bu da insanın mücadele içinde nasıl güzelleştiğinin en güzel örneğidir. Güzellik olan şey paylaşımdır, paylaşım değeri insanı onurlu kılan güçtür. 

                Kadın her daim özürlük mücadelesinin vazgeçilmez direnç gücüdür. Bu köhnemiş ataerkil zihniyet yerle bir edilmeden dünyada kadın ve erkek asla özgür olamaz. 

                Kadın Devrimin gerçek motor gücüdür. Kadın olmadan hiçbir devrim başarıya ulaşamaz. Doğru yaşamın iki etkin ayağı vardır. Kadın ve erkek bunlardan biri olmasa hayat aksamaya başlar. Bu hayatın maddi gerçekliğidir. 

                Bu inançla senin ve Annenin şahsında başta Kürt ve Filistinli kadınlar olmak üzere ezilen tüm dünya kadınlarının 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününüzü en içten devrimci duygularla kutluyoruz. Roja heştê Adarê ji buyna ve jinên karker û kadkarevn ta bi dilo can piroz be. 

                8 Martta başta 1857 yılında ölümsüzleşerek bayraklaşan 129 kadın direnişçinin şahsında Devrim ve Sosyalizmin tüm kızıl karanfillerini sevgi ve saygıyla anıyoruz. Anıları yolumuza ışık tutacak. 

                Yüreğimizin olanca sıcaklığıyla o duyarlı proleter yüreklerinizi sevgiyle selamlıyoruz. Sevgi ile umut ve dirençle kalın. Devrimci selamlar, saygılar. Serkeftin.

BİJİ NEWROZ

YAŞASIN NEWROZ

 

Azad

Mehmet YAMAÇ 

Akçadağ T Tipi Hapishanesi B-A-Tek 11

MALATYA