Hasta tutsaklardan Resul Kocatürk'ten mektup var: "Mahpusları 7/24 hücrede tutma anlayışına dayalı bir yönelimle karşı karşıya bulunuyoruz. “

"Sohbet faaliyetini ‘idare ve gözlem kurulu’ kararıyla üç kişiyle sınırladılar ve böylece fiilen sohbet faaliyetini ortadan kaldırdılar. Üstelik bu şaka gibi kararı İnfaz Hakimliği onayladı. Anlayacağın mahpusları 7/24  hücrede tutma anlayışına dayalı bir yönelimle karşı karşıya bulunuyoruz."

Resul KOCATÜRK

F Tipi Hapishane B-8

Hacılar/KIRIKKALE

***

Adil Hocam merhaba,

Nasılsınız? Dilerim sağlığınız da keyfiniz de iyidir! Her bakımdan iyi olmanız dileklerimizi iletiyorum. Bize gelince, olabildiğince iyiyiz. Yalnız içinde bulunduğumuz ve bir süredir karşı karşıya kaldığımız koşullar bakımından durum biraz farklı! Size gönderdiğim en son mektuptan bu yana, (2 Kasım 2022 tarihli) bir önceki epey sıkıntılı olan üç hücre değişti ve şu an kaldığımız hücreye de üç gün önce taşındık. Son taşınmamız isteğimiz doğrultusunda oldu nihayet. Telefon saatini rastgele değiştirdikleri için çalışma şartları nedeniyle epey zamandır eşimle doğru düzgün telefon görüşmesi yapamıyordum. Öyle ki, esasta pandemiyle başlayan sınırlamalar, son bir yıldır yasal haklarımızın da sınırlanmasını beraberinde getirmeye başladı. Örneğin pandemi gerekçesiyle askıya alınan sohbet-spor faaliyeti pandemi kısıtları sona erince başlayacak diye beklerken tam tersi gelişmelerle karşı karşıya kalmaya başladık.

Üç ve bir mahpusun kalabileceği hücreler olarak inşa edilen ve sosyalleşme faaliyeti temelinde üç kişiden fazla (on kişiye kadar) mahpusun bir araya gelmesini temel alan ve 45/1 nolu genelgeyle düzenlenen sohbet faaliyetini ‘idare ve gözlem kurulu’ kararıyla üç kişiyle sınırladılar ve böylece fiilen sohbet faaliyetini ortadan kaldırdılar. Üstelik bu şaka gibi kararı İnfaz Hakimliği onayladı. Anlayacağın mahpusları 7/24 hücrede tutma anlayışına dayalı bir yönelimle karşı karşıya bulunuyoruz.

Ara ara selamınızı ve sergi faaliyeti haberlerinizi alıyorum. Sergi etkinliğimizin Avrupa’da ilgiyle karşılandığını, en son Urfa’da devam ettiğini aktardı Badegül. Anlaşılıyor ki devamı da gelecek! Başarılar diliyorum.

Telefon kartı üzerine çalıştığım tablolarım ve minyatür şövaleden oluşan özgün çalışmalarım nihayet size ulaşabildi:) Bu çalışmamın önemli bir özelliği de boya dışındaki malzemelerin tamamen geri dönüşüm olması.

“Çarmıhtaki Hasta Mahpuslar” çalışmam için yazdığım kısa biyografi ve biyografiyi de içeren uzun öyküm sana ulaşmış olmalı. Kitaba ek yapılması yönünden hangisinin daha isabetli olacağının tespitini siz yaparsanız çok mutlu olurum. “… Başka bir Deli Olarak Ben!” başlıklı uzun biyografik öyküyü kitabın son öyküsü olarak değerlendirilebilir düşüncesiyle yazmıştım. Eğer ‘bu daha uygun olur’ derseniz, bu durumda kitaptaki ‘son söz yerine’ başlığı iptal ederek yerine ‘Gerçek Suçlu Kim?!’ başlığı yazılabilir.

Duvarların öte yanı ile beri yanı arasında kaya değer bir nitelik farkının kalmadığı bir yılı geride bıraktık. Yeni olan yepyeni umutları da bağrında taşır! Bu duygu ve düşünceyle işçi, emekçi, ezilen dünya halklarının barış içinde eşit, özgür ve kardeşçe bir arada yaşayacağı dünya yürüyüşümüzde özgürlüklerden yana gelişmelerin ivme kazandığı bir yıl olması dileklerimizle siz sevgili OKAY ailesinin ve sizin şahsınızda Görülmüştür Kolektifinin 2023 yılını kutluyor, selam sevgi ve başarı dileklerimizi iletiyorum.

Umutla, dirençle ve sağlıcakla kalın. Sevgilerimle.

Resul KOCATÜRK

F Tipi Hapishane B-8

Hacılar/KIRIKKALE