‘HASTANEYE GİDEN PİŞMAN OLUYOR’ - ‘HAVALANDIRMADA DRONE UÇURTULUYOR’

Şakran Kadın Kapalı cezaevinde tahliye olan Berivan Adlım, cezaevi yönetimi tarafından kadın tutukluların koğuşlarına kamera dayatmasında bulunduğunu söyledi.

Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’nden geçtiğimiz günlerde tahliye olan Berivan Adlım, cezaevinde yaşanan hak ihlallerini anlattı. Cezaevi yönetiminin tutuklular tarafından İnsan Hakları Derneğine (İHD), Adalet Bakanlığı'na ve siyasi partilere yazdıkları mektupların gönderilmediğini belirten Adlım, gelen mektupların ise kasti bir şekilde kendilerine verilmediğini söyledi. Adlım, aynı koğuşta kaldığı barış annesi Mevlüde Baştaş’ın durumunun kötüye gittiğini aktararak, Baştaş’ın ilaçlarının dahi verilmediğini ifade etti. Baştaş’ın durumuna dikkat çekmek için yetkililere mektup yazdıklarını anlatan Adlım, “Mektuplarımız alınmadı bile. Tek iletişim kaynağı olan mektup hakkımız elimizden alınıyordu. Ya da gelen mektuplar hiçbir gerekçe gösterilmeden 2 ay sonra veriliyordu. OHAL süresi boyunca dışarıdan gelen kitaplar alınmıyordu. İnfaz Kurulu kitapların alınması için bizim lehimize karar verdi. Ama İnfaz Kulunun lehimize verdiği bu karar bile cezaevi idaresi tarafından bize bildirilmiyordu. Kitap alımı hala yasak. Hak ihlallerine dair yazığımız dilekçeler verilmiyor ya da gönderilmiyordu” dedi.

‘HAVALANDIRMADA DRONE UÇURTULUYOR’

Cezaevi yönetimi kadın tutukluların bulunduğu havalandırmayı, tuvaleti ve yatakları görecek şekilde kamera takılmak istendiğini belirten Adlım, şöyle devam etti: “Gardiyanlar en ufak bir şeyde saldırmaya hazır. Provokasyon peşindeler. Koridorlarda sürekli gardiyanlar dolaşıyor. Haftalık 2 gün keyfi bir şekilde aramalar yapılıyor. Sebepsiz yere ortalık dağıtıyor ve eşyalarımıza zarar veriyorlar. Havalandırmada drone uçuruyorlar. Görüşe gelen görüşçülere ve tutuklulara baskı yapılıyor. Birçok bahaneler ile kişiyi taciz edecek boyutta aramalar yapılıyor.”

‘HASTANEYE GİDEN PİŞMAN OLUYOR’

2 aydan fazladır tutukluların spor etkinliklerine çıkarılmadıklarını aktaran Adlım, cezaevi yönetiminin gerekçe olarak "Spor hocası yok" dediğini belirtti. Cezaevindeki bütün kötü uygulamaların kasti olduğuna dikkat çeken Adlım, şunları söyledi: “Arkadaş görüşleri bile farklı bahaneler ile reddediliyor. Hastaneye sevkler yapılmıyor. Yapıldı mı çok geç yapılıyor. Ring araçların içinde götürülüyorlar. Hastalar hastaneye ring araçları ile götürülüyor. Bu nedenle hastaneye gidenler hastanelik olup geri geliyorlar. Kritik durumu olan arkadaşlar var. Tutuklular Cezaevi yönetiminin tavrını bildikleri için hastaneye gidemiyorlar. Cezaevindeki durum kötüye gitmeye devam ediyor.”

İlişkili İçerik