ICERIDE DIŞARIDA...şiddet temalı sergi Urfada açıldı

İnsan Hakları Haftası kapsamında cezaevindeki tutukluların yazı ve karikatürleriyle hazırlanan "Şiddet" temalı fotoğraf sergisi, Riha Barosu'nda sergilendi.

İnsan Hakları Derneği (İHD), Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) ve Riha Barosu tarafından düzenlenen İnsan Hakları Haftası etkinlikleri kapsamında Görülmüştür Kolektifi tarafından fotoğraf sergisi açıldı. Cezaevindeki tutukluların şiir ve sözlerinin olduğu, Red fotoğraf ekibi tarafından çekilen ve hikayelenen  " Şiddet" temalı sergi, Baro girişinde sergilendi. Baro'da bulunan sergi 1 hafta boyunca sürecek.

Fotoğraf sergisine ilişkin konuşan Görülmüştür Kolektifi Sözcüsü Adil Okay,  OHAL'in ilanınından sonra Türkiye hapishanelerinde siyasal zor, şiddet ve haksızlıkların çoğaldığını belirtti. İnsanların büyük bedeller ödeyerek kazandıkları haklarının tırpanlandığını ifade eden Okay, OHAL'in kalkmasına rağmen yasakların cezaevlerinde sürdüğünü söyledi. Okay," Görülmüştür kollektifi olarak Red fotoğraf grubu ile birlikte hapishanedeki tutsakların seslerini, ürettiklerini kamuoyuyla buluşturmaya çalışıyoruz" dedi.

ŞİDDET TEMAS

Bu hazırlanan serginin 5'inci sergi olduğunu belirten Okay, "Bugün yeni bir sergi ile Urfa'dayız. Bu yılki sergimizin teması 'Şiddet'. İçeride ve dışarıda şiddet, tabiata, doğaya, mülteciye, ötekine, kimlik için, emek için mücadele edenlere karşı şiddet ve bu şiddete karşı direniştir temamız" dedi.

Bu tema sayesinde hapishanedeki direniş sokağına ulaştıklarını ifade eden Okay,  çalışma için 50'ye yakın siyasi tutuklunun şiir, minimal öykü, resim, karikatür gönderdiğini belirtti. Zorlukla hapishanelerden aldıkları, resim, karikatür, mektuplarla bu  sergiyi düzenlediklerini söyleyen Okay," İçeriden dışarıdan şiddet  temalı sergi hazırladık. İstanbul'un ardından Urfa'dayız. Diğer kentlerede gideceğiz" dedi.

'İÇERİYİ UNUTMAYIN'

Destklerini sunan ÖHD, İHD ve Riha Barosu'na teşekkür eden Okay," Dışarıda zor günler yaşıyoruz ama dışarıdaki karanlık içeriye zifiri olarak yansıyor. İçeriyi unutmayın diyoruz" diye konuştu.

KANLI PAZAR GÖSTERİMİ

Serginin yanı sıra yine Baro'da İnsan Hakları Haftası kapsamında 30 Ocak 1942'de Kuzey İrlanda'nın Derry adlı kentinde insan hakları için yapılan yürüyüşte paraşütçü adı verilen askerlerin açtığı ateş sonucu 13 insan hakları aktivisitinin yaşamını yitirdiği konuyu anlatan "Kanlı Pazar" adlı filmin gösterimi yapıldı.

Kaynak: MA