“İsrail, Filistin nüfusunun tamamını Gazze’den silmek istiyor”

“13 Filistinli İsrail hapishanelerinde hayatını kaybetti”

İsrail, Filistin nüfusunun tamamını Gazze’den silmek istiyor”

Filistin Barosu Başkanı Fadi Abbas, “Gazze’deki soykırımın, Batı Şeria’daki apartheid rejimini artırdığını, Gazze’de ise insanların saldırıların yanı sıra açlıktan da öldürüldüğünü ve bunun soykırım suçunun bir parçası olduğunu” söyledi.

Çağdaş Hukukçular Derneği’nin (ÇHD) düzenlediği “Filistin” başlıklı çevrimiçi panelde, Gazze’deki durum, Uluslararası Adalet Divanı kararı ve dünyada Gazze’yle dayanışma konuşuldu.

Panelde Filistin Barosu Başkanı Fadi Abbas, Filistin Bağımsız İnsan Hakları Komisyonu Genel Direktörü Ammar Dwaik ve ABD Ulusal Hukukçular Birliği, Uluslararası İlişkiler Komitesi Temsilcisi Charlotte Kates söz aldı.

Charlotte Kates, ABD ve Avrupa’da Filistin ile dayanışma gösterenlerin maruz kaldığı yargı baskısını anlattı, ABD’deki gösterilere geniş bir katılım olduğunu söyledi ve bu gösterilerdeki polis şiddetinden bahsetti.

“Gazze’de ‘adalet’ de saldırıya uğradı”

Filistin Barosu Başkanı Fadi Abbas, 24 Mart’taki etkinlikteki konuşmasına “Soykırımın 170. günündeyiz” diye başladı:

“Gazze’de soykırımcı pratikler devam ediyor. Yerleşimciler ve İsrail güçleri, Batı Şeria’da da Filistinlilere saldırılarına devam ediyor. Gözaltı, alıkoyma, özel mülkiyete saldırı gibi birçok suç ve ihlal, bu dönemde Batı Şeria’da da yükseldi. Filistin barosu bu saldırıların çetelesini tutuyor. Bu durumun Filistin halkının temel haklarına yönelik ihlallerini takip ediyoruz.

Gazze’deki saldırıların en büyük etkisi de adaletle ilgili kurumlara oldu. Baromuzun binası, şubeleri dahil olmak üzere bombalandı, avukat büroları yıkıldı. Mahkeme binaları yıkıldı. Yönetim kurulu üyemiz ağır yaralandı, baro üyelerimiz öldürüldü."

 

Haberin devamı icin baglantı

https://bianet.org/haber/israil-filistin-nufusunun-tamamini-gazzeden-si…