“Kağıdın kenarları yırtık olduğu için affınızı rica ederim. Fakat mektubun, fiyatı nedeniyle belli bir ağırlığı geçmemesi gerekiyor”

30.04.2023

Değerli Tülin Arkadaş,

Yarın 1 Mayıs. Sanatın ve özgürlüğün işçileri olan OKAY ailesinin bayramını candan kutluyorum. Hayatı güzelleştiren sanat çalışmalarınızın, toplumsal özgürlük alanlarını daha bir genişletmesini diliyorum.

Yolladığın 9 kitaplık kargoyu aldım. Daha önce yolladığın iki kitap da ulaşmıştı. Yine kartını, Ayhan, Safiye ve Tacim’in yazılarıyla Evrensel’de çıkan yazının fotosunu da aldım. Tüm bu ayrıntılar, yani inceliğin anlamlıydı. Dönüşleri paylaştığın için candan teşekkürlerimi sunuyorum. Bu arada, Nisan sonunda imza gününü umarım bir aksaklık çıkmadan düzenlemişsindir.

Size daha önce bir taahhütlü mektup, ardından da bir mektup yollamıştım. Umarım ulaşmışlardır. Senin 10 değil de 9 kitap yollayarak (posta ücretinde) tasarrufta bulunmanı, uzun süredir biz de uygulamaya çalışıyoruz. Taahhütlü mektup yerine faks yollayarak bir mektup kazanmış oluyorum.  Tesadüf bu ya, bugün Stefan Zweig’le Frederik Zweig’in 1912-1942 yıllarını kapsayan mektuplarında, onların da benzer şeyler yaptığını okudum. (“Kağıdın kenarları yırtık olduğu için affınızı rica ederim. Fakat mektubun, fiyatı nedeniyle belli bir ağırlığı geçmemesi gerekiyor”)

Kitabımıza dair, umarım bir gün ayrıntılı sohbet etme imkanını buluruz. Hakikaten, hele de bu zorlu süreçte, bence yapılabilecek en iyi şekilde hazırlanmış. Her yönüyle kaliteli, özenli ve iyi bir çalışma. Ben sana-size kelimeler gönderdim, siz onları bu şekilde somutlaştırarak anlamlandırdınız. Her fotoğrafa yorum yapılabilir; ki fazlasıyla hak ediyor. Kapak fotoğrafı çok iyi bir tercih. Yine kum saati, özellikle de kayadaki atın gözü çok etkileyici. Atın gözündeki masumiyet, umut ve asalet anında algılanıyor. Uzun zamanın, asırların, bin yılın geçtiğini anlatan yosun tabakası… Çok güzel. Ters dönen kaplumbağa tam olmuş. 19. Sayfadaki ağacın kökleri, o kadar yorumlamalara olanak veriyor ki… Deniz kabuğundaki sarmal, şiirdeki anaforu tamamlıyor. Atlayarak gidiyorum. J Taşlardan yaptığın iki yüz. Bunu yorumlayabilmek güç. Ama, o parçaları toplayan nasıl düşünmüş, diyor insan, hayret verici. “Sis geçer”in fotosu sade ve yaşam dolu. “Oyalan” şiirine bu denklikte başka bir fotoğraf bulunur muydu? Papatyaları uzatan Öykü’nün gözlerinden öpüyorum. 47. Sayfadaki at resmi keşke daha gerçeküstü bir tercih olsaydı, diyorum. “Şehla göz” için seçilen fotoğraf gayet iyi. “Hayal et” fotosuna bakarken hayalet görür gibi olunuyor. J 52. Ve 53. Sayfaların fotoğrafları hakikaten harika. Kutlarım. 54,55… 55. Sayfadaki fotoğraf büyük ihtimalle senin projen. Bu tarzda bence başarılısın. Kapanış fotoğrafı da büyülüyor. Her tanımın ardı var, çok da uzamasın. J İyi ki bu projeyi yaptık. Bana moral oldu, emeklerim senin çabalarınla daha bir anlamlandı. Çok ama çok teşekkürler. Adil hocaya, Öykü’ye selam ve sevgiler. Kendinize çok iyi bakın.

Murat Türk S Tipi Kapalı Cezaevi Döşemealtı / Antalya

Künye: Su da susar, 50 haiku, 50 fotoğraf, Murat Türk, Tülin Şahin Okay, Klaros yayınevi, İstanbul 2023.