KESK'li tutsak aileleri eylemde

KESK'li tutsak aileleri, 5 aydan fazla bir süredir tutuklu olan arkadaşları, eşleri ve akrabaları için yine Taksim’de olacaklar

19 Şubat tarihinde 167 KESK üyesi ve yönetici ''Büyük DHKP-C Operasyonu'' adıyla göz altına alındı ve bunların 67'si tutuklu yargılanmak üzere Türkiye'nin çeşitli hapishanelerinde tecrit koşullarında hapsedildiler.

Bu operasyon kapsamında Hatay ve Mersinden tutuklanan 5 KESK’li 3 Temmuz'da Adana’da mahkemeye çıktı ve 5’ide serbest bırakıldı. 4 Temmuz'da Ankara'da aylık tutuklu dosya incelemesi sonucunda mahkemeye bile gerek kalmadan 6 tutsağın dosyası incelendi ve 6’sıda serbest bırakıldı.

Yine 19 Şubat 2013 tarihinde yapılan operasyonda gözaltına alınıp tutuklanan; Eğitim ve Örgütlenme Sekreterimiz Akman ŞİMŞEK, sendikamız BES eski MYK üyesi Abidin SIRMA, SES eski MYK üyesi Arzu KOLUAÇIK, EĞİTİM SEN Ankara 1 nolu Şube Kadın Sekreteri Acun KARADAĞ, Ankara 1 nolu Şube üyesi Gülcan KALKAN, Ankara 2 nolu şube üyeleri Mehmet TOĞAN ve Dinçer ÖZTÜRK ile Düzce üyesi Salih BAYDEMİR 31 Temmuz 2013 tarihinde Ankara TMK 10. Madde ile görevli "Özgürlük" Hâkimliği’ne yapılan tutukluluğa itiraz sonucu serbest bırakıldılar.

Diğer tutsaklarında mahkemeye çıkarıldıkları taktirde, yahut tutuklu dosya inceleme hakkına sahip oldukları taktirde serbest kalacaklarını belirten KESK üyeleri hala pek çok ildeki tutuklu arkadaşının dosyaları gizlilik kararıyla avukatlarına dahi gösterilmemektedir. bu hukuksuzluğun derhal son bulması ve KESK üyelerinin haksız yere hapishanelerde bekletilmesini protesto edecekler.

KESK'li tutsak aileleri, 5 aydan fazla bir süredir tutuklu olan arkadaşları, eşleri ve akrabaları için yine Taksim’de olacaklar.

Pazar günü Saat 16:00 GALATASARAY LİSESİ.

Kaynak: alinteri.net

İlişkili İçerik