KIRIKKALE HAPİSHANESİ HAK İHLALLERİ RAPORU...

 

Hasta Tutsak Resul Kocatürk'ün Kırıkkale hapishanesinden yolladığı hak ihllalleri raporunu paylaşıyoruz:

 

KIRIKKALE HAPİSHANESİ HAK İHLALLERİ RAPORU

            Bizler, Kırıkkale F-Tipi Hapishanesinde bulunan devrimci tutsaklar olarak, Aralık-Ocak-Şubat ve Mart aylarına ait hazırladığımız hak ihlalleri raporunu sizlerle de paylaşmak istiyoruz.

            Hapishanelerde var olan tecrit ve hak gaspları, pandemi süreciyle birlikte daha da artmıştır. Dışarıda muhalif olan her kesime yönelik yapılan baskılarda olduğu gibi, hapishanelerde de, pandemi süreci tutsaklar üzerinde daha ağır, tecrit, hak gaspları ve baskı aracına dönüştürülmüştür. Pandemi kısıtlamalarının uygulamaya konulmasının üzerinden bir yıl geçmiş ve geçen bu süre içinde dışarıda kısıtlamalar belli dönemlerde kaldırılmış olsa da, hapishanelerde uygulanan kısıtlamalar katı şekilde sürdürülmüş, bu süre zarfında ‘normalleşme’ adımları hapishanelerde uygulanmamıştır.

1-Pandemi tedbirleri gerekçesiyle tutsaklar bir yılı aşkın süredir açık görüş, sohbet ve atölye faaliyetlerine çıkarılmamaktadır. Geçen bu süre içinde tutsaklar tek tek hücreler olarak haftalık bir saat süre ile spora çıkarılmaya başlanmış ancak kısa süre sonra keyfi olarak her hücrenin sadece iki ayda bir defa olmak üzere bir saat spora çıkarılacağı belirtilmiştir.

2-Yeni Yaşam, Evrensel gibi muhalif gazeteler ve bütün sosyalist gazeteler, son yapılan İnfaz Kanunu değişikliği ile birlikte tutsaklara verilmemektedir. Dergi formatındaki yayınlar için ise fatura, abonelik şartı dayatılarak gelen dergiler tutsaklara verilmemektedir.

3-Mektuplar genelde geç teslim edilmekte ya da gönderilmemektedir. Normal posta-pullu olarak gönderilen mektuplarımız ise, haklarında herhangi bir yasaklama vb. kararları olmaksızın çoğunlukla fiilen tarafımıza verilmemektedir. Öte yandan, Kürtçe yazılan mektuplar tercüman olmadığı gerekçe gösterilerek aylarca bekletilip gönderilmekte, gelenler de aynı şekilde geç verilmektedir. Tutsakların yıllarca emek vererek yazdıkları roman, öykü vb. dosyaları yayımlanmak üzere kargo ya da mektupla dışarı gönderilmek istenildiğinde, hapishane idaresi söz konusu çalışmalara propaganda içerdiği gerekçesiyle el koyarak engellemekte ve aynı zamanda da disiplin soruşturmaları açarak ceza vermektedir.

4-Hastane sevkleri ‘çok acil’ durumlar dışında yapılmamaktadır. Düzenli takibi ve tedavisi yapılması gereken tutsakların dahi tedavi ve muayene süreçleri pandemi gerekçesiyle askıya alınmıştır.

5-Tutsaklara yakınları tarafından gönderilen eşyalar birçok defa denetimden geçtikten sonra teslim edilmektedir. Buna rağmen hapishane idaresi yeni bir uygulama devreye sokarak yer değişikliği yapan veya hücre cezası için başka hücreye götürülen tutsakların bütün eşyalarını X-Ray cihazından geçirmektedir. Hapishane içi hücreden hücreye geçenlerde yapılan bu tür aramalar hukuksuzdur, keyfidir ve psikolojik baskı amaçlıdır.

 

SAĞLIK VE TEDAVİYE DAİR HAK İHLALLERİ

            -Arif Bayram arkadaşımız, parasını beş yıl önce ödemiş olmasına rağmen implant tedavisi halen tamamlanmamış, uzun süredir dişsiz olmasından dolayı yüz ve çene fizyolojisinde bozulmalar başlamıştır. Hapishane idaresi diş tedavisinin yapılacağına dair defalarca söz vermesine rağmen tedavisi hızlandırılmamıştır. Arkadaşımızın tedavi sürecinin uzun süredir geciktirilmesinden dolayı ağzında kalan son iki dişi de çürümeden kaynaklı olarak çekilmek zorunda kalınmıştır.

-Resul Kocatürk, birden fazla sağlık sorunu bulunduğundan uzman doktor raporları doğrultusunda diyet yapmaktadır. Ancak son aylarda arkadaşımız ciddi şekilde mağdur edilmektedir. Haftalık olarak düzenlenen listedeki kuru bakliyat, pirinç, bulgur ve tatlı türü yemekleri yiyemediğinden hiç almamaktadır. Diğer yemekleri ise yağsız, tuzsuz ve baharatsız olarak almaktadır. 2021 yılı başından bu yana almadığı yemeklerin yerine önceden diyet yemeği olarak verilen yumurta, peynir, zeytin, yoğurt, meyve gibi yiyecekler verilmemektedir. Ciddi şekilde mağdur edilen arkadaşımıza üç aydan bu yana diyet yemek adı altında haftada: 2 kg. domates, 0,5 kg. sivri biber, 250 gram beyaz peynir ve beş-altı kepçe yoğurt verilmektedir. Hapishane idaresi, böylesi bir uygulamayla diyet almak zorunda olan arkadaşlarımızı diyet yemek almaktan vazgeçmeye zorlamaktadır. Öyle ki, kuru bezelye yemeğinin bakliyat türü olmadığı gibi keyfi bir kararla diyet listesinden çıkarmaya kadar işi götürmüşlerdir.

-Cihat Özdemir, tedavi olmak için götürüldüğü Ankara Şehir, Kırıkkale İhtisas ve Tıp Fakültesi Hastanesinde, kelepçeli tedavi dayatılması nedeniyle tedavisi yapılmamıştır.

DİSİPLİN CEZALARI VE İLETİŞİM ENGELLERİNE DAİR

            Hapishanelerde yaklaşık beş aydan bu yana süresiz-dönüşümlü Açlık Grevleri (AG) devam etmektedir. Açlık Grevi, meşru, şiddet içermeyen bir protesto yöntemi olmasına rağmen grevci tutsakların kamu kurumlarına (CİMER) seslerini e taleplerini duyurmak için dilekçeler gönderdikleri ancak dilekçelerde, Abdullah Öcalan’a hitaben kullandıkları ‘sayın’ ifadesi geçmesi nedeniyle hapishane idaresi tarafından Açlık Grevcileri hakkında “suç ve suçluyu övme ve propaganda” suçlamasıyla adli ve disiplin soruşturmaları açılmaktadır. Yargıtay’ın ‘sayın’ ifadesinin propaganda oluşturmayacağına dair onlarca kararı, içtihadı olmasına rağmen adli ve disiplin adli ve disiplin soruşturmaları açılmaya devam edilmektedir. Oysa kamu kurumlarına gönderilen dilekçeler kapalı ve denetim dışı olması gerekmektedir.

            Hapishane idaresi, Anayasa ve AİHS’nin ‘Özel Hayatın Gizliliği’ ilkesine aykırı olan, AİHM’nin hak ihlali olarak değerlendirdiği ve T.C. devleti yasalarında bu yönlü hiçbir düzenleme bulunmamasına rağmen havalandırmalara takılan kameranın görüntü almasını engellemekten tutsaklara disiplin soruşturması açarak cezalar vermeyi sürdürüyor.

            Bir süre önceye kadar, “korku, panik” yarattığı gerekçesiyle verilen cezalar, İnfaz Hakimliği tarafından usule ve yasaya aykırı bulunarak kaldırılması üzerine, bu defa da hiçbir somut kanıt sunulmadan, “Kurum araç gereç ve tesislerine zarar vermek” iddiasıyla soruşturmalar başlatılarak tutsaklara 1 ile 11 gün arasında hücre cezaları verilmeye başlanmıştır. Buna ek olarak, savcılık tarafından da sadece hapishane idaresinin tuttuğu gerçekleri yansıtmayan tutanağa dayanılarak ve ayrıca herhangi bir inceleme ve tespitte bulunmadan 270 TL tutarında zarar oluştuğu gerekçesiyle tutsaklar hakkında soruşturma başlatılmıştır. Bu kapsamda arkadaşımız Selçuk Çelik’e:

            11’er günlük 8 adet ve 1’er günlük 3 adet olmak üzere toplam 91 günlük hücre cezası,

-Erdi Sidal’e: 11’er günlük 8 adet ve 1’er günlük 2 adet olmak üzere toplam 90 günlük hücre cezası,

-Sinan Akbayır’a: 1’er günlük 6 adet olmak üzere toplam 6 günlük hücre cezası,

-Zeynel Karabulut’a, Sağlık raporlarıyla sabit olan fiziksel engelli olması ve yaşamını koltuk değneğiyle sürdürdüğü bilinmesine rağmen, hapishane idaresi tarafından arkadaşımıza kamera kapattığı iddiasıyla 1 günlük hücre cezası verilmiştir.

-Hapishane idaresinin, Kamera kapatma esnasında 95.91 m2’lik alandaki duvar boyasında zarar oluştuğu, 270 TL’lik masraf çıktığı gerekçesiyle yaptığı suç duyurusu üzerine savcılık tarafından, yalnızca hapishane idaresinin tutanağı dikkate alınarak Selçuk Çelik ve Erdi Sidal hakkında kamu malına zarar verme iddiasıyla 1 yıl ile 4 yıla kadar hapis istemiyle soruşturma açılarak iddianame düzenlenmiştir.

-Zeynel Karabulut ve Sinan Akbayır hakkında, 15.03.2021 tarihinde yapılan akşam sayımı ve keyfi olarak yapılmak istenen aramayı engellemeye çalıştıkları ve bu esnada kapılara vurarak ses, gürültü ve panik oluşturdukları, devlet malına zarar verdikleri gerekçesiyle 50 TL masraf çıkarılmış ve üç gün hücre cezası verilmiştir.

-Bager Sayek arkadaşımızın üzerinde 7 yıl çalıştığı ve yaklaşık 400 sayfa olan roman dosyasına içeriği tamamen kurgu olan bir çalışma olmasına rağmen vasisine göndermek için hapishane idaresine vermiş ancak idare göndermeyerek çalışmasına el koymuş ve ayrıca disiplin soruşturması açılarak ceza verilmiştir.

-Sinan Akbayır’ın göndermek istediği taahhütlü mektubun içinde bulunan iki öykü ve bir makaleye ‘sakıncalı’ olduğu gerekçesiyle el konulmuştur.

-Murat Karayel, Resul Kocatürk, Zeynel Karabulut ve Selçuk Çelik adına posta yoluyla gelen ‘ATILIM’ gazetesinin 461 ve 462. Sayıları Eğitim Kurulu kararıyla kendilerine verilmemiştir.

DİĞER HAK İHLALLERİ

            Son dönemlerde avukat görüş yerlerinin doluluğu gerekçe gösterilerek, kapalı görüş yerlerinde yaptırılmak istenmektedir. Hapishanede avukat görüşü yapmak için uygun yerler bulunmasına rağmen, bu görüşmeler telefonun dinlendiği ve kayıt altına alındığı kapalı görüşe mahsus yerlerde yaptırılmak istenmektedir.

-Mustafa Kocatürk, Sadık Sabancılar ve Resul Kocatürk’e aileleri tarafından posta koli ile gönderilen nevresim takımları ‘kantinde satıldığı’ gerekçesiyle kendilerine verilmemiştir.

-Ağır Ceza Mahkemeleri (ACM) ve İnfaz Hakimliğinin tutsaklar lehine verdikleri kararları uygulamamak için ya ilgili kararları boşa çıkaracak şekilde yeni idari kararlar alınmakta ya da çok geç uygulama yoluna gidilmektedir. Mahiyeti gereği tüm tutsakları ilgilendiren ve onların lehine bağlayıcı olan İnfaz Hakimliği kararları emsal olarak kabul görmüyor. Her tutsağa aynı karar için –hukuken benzer statüde olmasına rağmen- tekrar tekrar İnfaz Hakimliğine başvurması dayatılmaktadır.

-Haftalık yapılan telefon görüşünde tutsakların 10+10 dakika şeklinde isimlerine kayıtlı iki numarayı araması hapishane idaresi tarafından keyfi gerekçelerle engellenmiştir. Keyfi uygulamanın iptal edilmesi talebiyle tutsakların yapmış oldukları itiraz, İnfaz Hakimliği tarafından 2020/2295 Esas, 2020/2261 nolu kararıyla reddedilmiştir. Vermiş olduğu bu kararla, İnfaz Hakimliği hapishane idaresinin keyfi uygulamasını onaylamıştır. 

-Hapishane kantininde satılan ürünler hem çeşit olarak az hem de pahalıdır. Ürünlerin zamlandığı gerekçesiyle hemen her ay yeni fiyat listesi düzenlenmektedir. Tutsaklar tarafından talep edilmesine rağmen metal ya da tahta kaşık satılmamaktadır. Sağlıksız olan plastik kaşıklarla yemek zorunda bırakılmaktadırlar.

-Pandemi gerekçesiyle tutsaklara sohbet, açık görüş vb. faaliyetler yaptırılmazken, riskli olmasına rağmen sık sık yapılan hücre aramaları halen devam etmektedir.

Selamlar, saygılar

30 Mart 2021

 

 

İlişkili İçerik