Kocaeli hapishanesinin ve infaz hakimliğinin akıl almaz sansür kararı: "102. sayfadaki fotoğrafın üzeri boyanarak “ilgiliye verilmesine” karar vermiş."

05.04.2022

Merhaba Adil Hocam,

            Göndermiş olduğunuz kitaplardan birini, Konuşan Fotoğraflar’ı bugün alabildim. Bu kitabı almak biraz zahmetli oldu. 101. sayfadaki fotoğraf, 102 ve 97. sayfadaki fotoğraflar “müstehcen” bulunmuştu. İnfaz hakimliğine başvurdum, geçen cuma karar geldi. 97. ve 101. sayfalarda beni haklı bulmuş. 102. sayfadaki fotoğrafın üzeri boyanarak “ilgiliye verilmesine” karar vermiş. Kitabı biran önce alıp okumak ve sansür, “müstehcen”  anlayışlarının ne olduğunu görebilmek, anlayabilmek için Ağır cezaya başvurmadım. Bugün kitabı arkadaşlarla incelediğimizde güzel memleketimizin nasıl yavaş yavaş karanlığa itildiğini gördük. Derler ya cezaevleri toplumun aynasıdır. Sanırım dışarıdaki halkımızın da aynaya bakma zamanı geldi. Ben umutluyum.

            Kitabın bütün fotoğraflarına baktım gelir gelmez. Elinize sağlık. Kısa hayat hikayenizi okudum. Baya bir maceralı geçmiş. Ortaokula başladığımda yabancı dil olarak kimse istemese de bana Fransızca kalmıştı. Biraz bunun etkisiyle hep Paris’e gitmek, Eyfel Kulesi’ne çıkmak gibi hayallerim vardı. Hatta biran gerçekleşiyor gibi oldu ama Yunan “gavurları” beni iade ettiler.

            Bildiğiniz gibi resim yapmaya devam ediyorum. İnternette sergiliyorum. Oraya koyduğum resimleri takip edebilirsiniz. Bu aralar yaptığım resimleri ve burada çekildiğimiz fotoğrafları da koyacaklar. Belki bu mektup elinize ulaştığında konulmuş olur.

            Gerisi bildiğiniz, duyduğunuz mapusluk halleri. Kısaca bir merhaba demek istedim. Başarılarınızın devamını diliyorum. Özcan Yaman’la size selam göndermiştim. Görüştüğünüzde selamlarımı sevgilerimi iletirseniz sevinirim.

            Oda arkadaşlarım Tonguç ve Bülent sevgilerini selamlarını iletiyorlar. Benden de size gönül dolusu sevgiler selamlar. İlginiz ve kitaplar için gönülden teşekkürler.

Necip BAYSAL

Kocaeli 2 No’lu F Tipi Hapishane

 

İlişkili İçerik