Maltepe Hapishanesinden Mektup Var

Merhabalar ADİL Abi

Selamlar Saygılar.

Umarım durumun iyidir. İyi olmanızı diliyorum. Maltepe 2 nolu L-Tipi cezaevine geldiğimden beri bir türlü fırsat bulup yazamadım sizlere. İlk geldiğimiz günlerde yanılmıyorsam bir .. yazmıştım, akabinde de mektubun gelmişti.

O günden bu yana pek bir şey değişmese de, hapishanenin kendi içindeki monoloğu ve rutinleşmiş akışı şuan sıkıntısız şekilde sürüyor. Böyle mi devam edecek hep, işte onu bilemiyorum. Yaşayıp göreceğiz. Hayat süprizlerle dolu... Tekrar tekrar eskinin bayatlanmış uygulamalarından insanın gınası geliyor, amma bu hiç değişmeyen bir alışkanlık halini almış.

Belki kuşak olarak sizlerin yaşadıklarının tanıkları olmadık. Sonrasında inan ki hep aynı şeyler sürdü, dönüyor. Tek tip elbise yeniden gündeme getirildi. Hangi "akıllı" bunu .. bilemiyorum, tek, tek, tek .. birer birer .. , ülke ve halk huzura, rahata kavuşacaktı. Tam tersi oldu. Bir fırtına esti tüm bunları yerle yeksan etti.

Şimdi de bunca şey yaşanırken başımıza Kuzey Kore ile ABD'nin nükleer silahlarla karşılıklı vuruşma dalaşı türedi. Dünya lümpen ve manyakların iki dudağı arasında çıkacak lafa bakar hale gelmiş durumda. Geçenlerde Enola Gay uçağıyla Hiroşima ve Nagasaki'ye atılan ölüm bombalarının yıldönümü idi. Tekrar aynı trajedilere kapı aralamak çılgınlıktır. .. Hiroşima, Nagasaki, Halepçe kendini .. değil.

Bazen düşünüyorum da "ne olacak bu kartaca'nın hali" diyesim geliyor. Belki kitaplardan okumuşsundur Romalı senatörler, Roma'nın devasa .. senatoda oturup çözüm bulacaklarına birbirlerine şaklabanlık yaparak, hiç bir sorunu çözmeden "ne olacak bu Kartacanın hali" deyip o dönem dalga geçirirlerdi. Kim bilir belki şimdi de Lümpen Trump da aynı olmasa da benzer laflar ediyordur.

Ayrıca Venezüela da kaynayan bir kazana dönmüş. Orayı da tehdit etmekten çekinmiyor bu civciv kafalı adam. Neyse başını ağrıtmayayım dünyanın halleriyle.

Seni, .. .. ve öykü merak ettiğim için yazıp bir hal hatırınızı sorayım dedim. Neler yapıyorsun durumunuz nasıl, sağlık durumunuz umarım iyidir, her açıdan iyi olmanızı diliyorum. Gerçi bu şartlarda insan ne kadar iyi olabilir? Dışarıdaki hengame, tufan dinmeden sürüyor. Artık öyle bir hal almış ki, TV'de ana haber bültenleri izlemek istemiyorum. Çünkü insanların yüreği katlanamıyor olup bitenlere. Bizler de burada dışarıyı konuşuyoruz. Bir sürü ipe-sapa gelmeyen olay içimizi burkuyor. Her açıdan gündelik yaşamın birer doğal parçası haline getirilmiş bir çok şey. .. rağmen umudumuzu hep canlı kılmanın çabası ve gayreti içerisindeyiz.

Benim de durumum iyidir, iyi olmaya çalışıyorum. Fırsat buldukça elimizdeki- yanımızdaki- kitapları okuyarak vaktimi değerlendirmeye çalışıyorum. Başka yaptığım herhangi bir şey yok. Bu zamanlarda insanın içinden bir şey yapmak gelmiyor. Eskiden bazen değişiklik olsun diye .. şeyleri yazıp karalama hevesi vardı, ama şuan yazma duygusu da yitip gitti.

Öykü'nün durumu nasıl, çok çok selamlarımı söylerseniz sevinirim. Uzun zamandır Öykü'ye de hiç yazamadım. İyi olmasını diliyorum.

Sonuç itibariyle tekrar şahsında Tülin yengeme ve Öykü'ye selam eder, Sevgi ve Saygı dileklerimi sunarım.

Görüşmek dileğiyler... Esen kalın.

Sinan Bülbül

İSTANBUL MALTEPE 2 NO'LU L TİPİ KAPALI CEZA İNFAZ KURUMU B4

İlişkili İçerik