Müebbetlik Tutsak Abdullah Çelik'ten Gelen Mektup ve Şiir

Anadili Kürtçe olan ve Kürtçe kitap yazan Abdullah Çelik, yabancı dili Türkçe’yle, ama sıcacık bir yürek diliyle bir mektup yollamış bize.

Tabi ki gönderdiğin kitabını da aldım. Okudum ve sana yazıyorum. Değerli Heval ve yoldaş, ben de yaşadıklarımızın küçük bir parçasını yazdım. Yani kitap yazdım. Ama Kürtçe yazdığım için sana gönderemiyorum! Aram Yayınevi’nden çıktı.

Abdullah ÇELİK

F Tipi Cezaevi

B2.4\59

BOLU

***

Merhaba Adil Yoldaş!

Değerli dost ve yoldaş, umarım sağlığın ve moralin yerindedir. Sen artık kendine dikkat etmelisin. Gelişen devrimin özgürlüğünü ve halkların tarihten gelen kardeşliğinin canlı ve eski tanığı yapan bir Abi, yoldaşımızsın. Bunun için sana ve koşaklığınıza da çok değer veriyoruz ve zindanlara yönelik de yaptığınız çalışmalarınız için teşekkürlerimizi de sunuyorum ve söylüyorum.

Tabi ki gönderdiğin kitabını da aldım. Okudum ve sana yazıyorum. Böyle çalışmalar çok anlamlı. Tabi ki senin bir iki kitabını da daha önce okumuştum ve güzel sanat dilin ve edebiyat yönün vs. çok güçlüdür, bunun için senden daha beklentiler içindeyiz! Değerli Heval ve yoldaş, ben de yaşadıklarımızın küçük bir parçasını yazdım. Yani kitap yazdım. Ama Kürtçe yazdığım için sana gönderemiyyorum! Aram Yayınevi’nden çıktı. Pakravmene benau adında. Yani ‘isimsiz kahramanlar’ anlamına gelmektedir. Tabii ki sana kısa bir deneme şiirimi gönderiyorum. Gerçi ben özel şiir vs. yazamıyorum! Ama sana yolluyorum.

Aslında kitap gönderemediğim için bunun yerine şiir yolluyorum.

Neyse, güncel olaylar ve gelişmeler epey sıcak ve tarihlidir. Halkların kardeşliği su ve ekmek kadar ihtiyaçtır. Devrimcilerin büyük emekleri oldu ve olmaktadır. Şu an bu kardeşliğe karşı da hegemonik güçler bir olmuş ve kardeşliği, birliği hedef haline getirmişler. Şu anda devrimcilerin mücadele etme zamanıdır. Artık sizden de beklentimiz kaleminizi daha güçlü ve aktif beklentilerimiz var, doğal olarak.

Neyse Sevgili Dost ve Hende mey, mektubum böyle kısa bir kaç sözcükle duygularımı dile getirdim. İsteklerinizden eksiklikler olmuşsa, özür istiyorum. Mektubun içinde bir adet şiir var. Yanımdaki her iki arkadaşın  da selamları var.

 

Dembaş

Şilan\Pez

 

Apo ÇELİK

 

Not: Şiir içindedir 1 adet.

23.05.2016

***

ADIM ROBOSKİ

 

Vuruldular kalleşçesine

Kendi topraklarında

Daha onüç-ondört yaşlarında

Dağlarında bir başlarına

Ve katırlarıyla birlikte

Katılmışlardı kervana

 

    Avcılar düşmüştü peşlerine

    Yürüyorlardı korkusuzca dağlarında

    Dağların, vadilerin ve masmavı gökyüzünün altında...

    Kurbağalar dahi sessizliğe gömülmüştü

    Susmuşlardı o gece!

    Hain pusu gecesiydi

 

Yorulmuştu küçük bedenleri

Ağırlaşmıştı adımları

Ve hain avcı parmakları inmişti tetiğe

Şimşekler çakmıştı gökte

Göğe yükselmiş gözler isyandaydı

Silik yıldızlar altında

Kırpışmaktaydı yaşlı çocuk gözleri

Yönelmişti 33 kurşun, 34’ü bularak

 

    Barut kokusu sarmıştı dağları

    Taze çocuk kanına karışmıştı koku

    Zalimlerin zehirli silahlarıyla

    Kanları emiliyordu körpe bedenlerin

    Kana doymaz vampirlerin pençelerinde

 

Abdullah ÇELİK

 

İlişkili İçerik