Ödemiş T Tipi Cezaevi’ne dikkat!

Ödemiş T Tipi Cezaevi, bir-buçuk yıl kadar önce açılan bir yer. Burada dış güvenlikten sorumlu askerler, hastaneye sevki çıkan ağır hastaları hastaneye götürmemek için akla hayale gelmedik dayatmalarda bulunuyormuş. Dahası arama bahanesiyle odalara girildiğinde mahpusların eşyalarını kırıyor, üzerine birçok cezaevinin damgası bulunan kitap, dergi ve el yazılarına el koyuyorlarmış. Üstelik de “Biz FETÖ-METÖ bilmeyiz. Onlar bu vatanın evladı. Düşman olan sizsiniz!” diyorlarmış.

Hamdullah Kaya’nın ailesinin yakınlarındaki bir cezaevine sevk isteği Bakanlık tarafından uygun görülmesine rağmen, bulunduğu Ardahan T Tipi Cezaevi idaresince yerine getirilmedi; dahası sevkin tamamen geçersiz olmasını sağlamak üzere 11 günlük hücre cezası verildi. Bu cezaevinde aramalara köpek getiriliyormuş. Köpekler, dolapların içine ve hatta mutfakta ekmelerin bulunduğu yerlere sokuluyormuş. Erzurum’dan geldiği söylenen ve asker olmayabilecek bu kimselerin kim olduğu hakkında cezaevi idaresi bilgi vermeyi reddediyormuş. Hamdullah Kaya, şimdi de Tokat T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi.

Elazığ’da açlık grevindeki Dilşad Şengül ve Bahar Ulusay, Siverek T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler. Açlık grevini 58. gününde sona erdirdiler. Açlık grevinde olan ve sürgün edilen arkadaşlarının nerede olduklarını merak ediyorlar.
İdris Başaran, 24 yıldır cezaevinde bulunuyor. Uludağ Üniversitesi’nde tedavi edilebilsin diye, Bursa H Tipi Cezaevi’ne sevk edildi. Lomber Diskopati, Ailevi Akdeniz Ateşi, Epilepsi, Astım Bronşit, Aritmi Hipotroidi gibi çok ciddi hastalıkları var. Birkaç kez ameliyat oldu. Bugünlerde alması gereken birçok ilacı verilmiyor.

Bünyan 2 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Aslan İbicek’in bana yazdığı bir mektup, sakıncalı bulunarak el konulmuş. Bunun üzerine yaptığı itirazı kabul edilen okurumuz, cezaevi koşullarını anlatmış. Örneğin “küçücük odada 15 kişi kalıyoruz ama burayı temiz tutmak için kantinden satın almak istediğimiz malzemeyi yeterli miktarda alamıyoruz” diyor. Sakıncalı denen mektup, işte böylesi hususlardan söz ediyor.

G.Antep L Tipi Cezaevi’nde bulunan Halil Ercan, 25 Ocak 2017 günü tahliye edilmesi gerekirken, disiplin cezaları ve onların ardından uygulanan “iyi hal” süreleri gerekçe gösterilerek tahliye edilmiyor. Bu cezaevinde ayakta sayım verilmediği için dört hafta içinde dört kez disiplin soruşturması açılmış. Herhalde bu yoldan verilecek disiplin cezalarıyla infazlar yakılmaya çalışılıyor.

Şakran 1 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Fesih Yavaş, daha önce bulunduğu cezaevinde göndermek istediği Kürtçe mektup konusunda AİHM’ne yaptığı başvuru, iç hukuk yollarının tüketilmediği gerekçesiyle reddedilmiş. Okurumuz, bu kararın AİHM’nin de anadile yönelik baskı ve sansüre katıldığı anlamına geliyor, diyor.

Şakran 1 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Mehmet Adıyaman uzun süre sonra gidebildiği hastanede kelepçeli tedaviyi kabul etmediği için muayene olamadan cezaevine geri döndü. M. Adıyaman’ın tahliye olmasına 7 ay kalmış olmasına rağmen, kendisine denetimli serbestlik uygulanmıyor.

Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde bulunan M. Faruk Araz, daha önce Hepatit-B hastasıydı. En son yaptırdığı kan tahlillerine göre hastalığı yenmiş. Halen ilaç kullanmaya devam ediyor.

Siverek T Tipi Cezaevi’nde bulunan Bayram İstemihan, disiplin cezaları bittiği halde tahliye edilmiyor. Bu yüzden büyük mağduriyet yaşıyor. Siverek’ten gönüllü bir avukat, bu konuyla ilgilenebilir mi?

Rize-Kalkandere L Tipi Cezaevi’nde bulunan Mustafa Pamuk, Tekirdağ 1 nolu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Alanya L Tipi Cezaevi’nde bulunan Diyaveddin Turhan, Şakran 1 nolu T Tipi Cezaevi’ne; Hüseyin Çığ ise Şakran 3 nolu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler. Arkadaşlarının dikkatine…

Van Yüksek Güvenlikli CİK’te bulunan Sedat Karabalık, 28 Kasım 2017 günü Van F Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Van F Tipi Cezaevi’nde bulunan (repçi) Murat Tekin Van Yüksek Güvenlikli CİK’e sürgün edildi.
Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde bulunan İsrafil Araz’ın cezaevindeki hak ihlalleriyle ilgili iki sayfalık raporunu aldık. İlgili kurumlarla paylaşıyoruz.

Siverek T Tipi Cezaevi’nde bulunan mahpuslar, Tek Tip Elbise’yi giymeyeceklerini belirtiyorlar ve uygulamaya karşı olduklarını göstermek için bir ay boyunca kapalı görüşe çıkmayacaklar. Burhaniye T Tipi Cezaevi’nde bulunan Cemil Kurt, “Biz Tek Tip Elbise’yi giymedik, giymeyeceğiz” diyor.

Mahmut Alp, Ekim 2017’de Mersin’de tutuklandı. Konulduğu Tarsus 3 nolu T Tipi Cezaevi’nden (15 gün sonra) sevkin var, denilerek alındı ve ikinci kez sorgulanıp, Şırnak’a götürüldü. Mahmut Alp’in şu anda nerede olduğunu arkadaşları çok merak ediyor.
Silivri 5 nolu L Tipi Cezaevi’ndeki Velat Kaya, çok uzun zamandır iletişim kuramadığı Rıza Yüksekbağ’dan mektup bekliyor. G.Antep L T Tipi Cezaevi’ndeki mahpuslar, Murat Saat’in ailesine başsağlığı dileklerini iletiyorlar.

MEKTUBU GELENLER:

Ayten Tikit – Siverek T Tipi Cezaevi
Sibel Sütpak – Ş.Urfa 2 nolu T Tipi Cezaevi
Ethem Uluğ – Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi
Cemil Kurt / Burhaniye T Tipi Cezaevi
Aslan İbicek – Bünyan 2 nolu T Tipi Cezaevi
Suphi Orhan – G.Antep L Tipi Cezaevi
İsrafil Araz – Kırıkkale F Tipi Cezaevi
M. Faruk Araz – Kırıkkale F Tipi Cezaevi
Turgut Koyuncu – Ödemiş T Tipi Cezaevi
Velat Kaya – Silivri 5 nolu L Tipi Cezaevi
Ali Haydar Koç – Siverek T Tipi Cezaevi
Bayram İstemihan – Siverek T Tipi Cezaevi
Mahmut Erbekler – Siverek T Tipi Cezaevi
Fesih Yavaş – Şakran 1 nolu T Tipi Cezaevi
Mehmet Adıyaman – Şakran 1 nolu T Tipi Cezaevi
Diyaveddin Turhan – Şakran 1 nolu T Tipi Cezaevi
Hurşit Çetin – Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
Zülfikar Gençer – Ş.Urfa 2 nolu T Tipi Cezaevi
Deniz Özdemir – Tarsus 1 nolu T Tipi Cezaevi
Mürsel Yıldız – Tarsus 1 nolu T Tipi Cezaevi
Sıtkı Berktaş – Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi
Mustafa Pamuk – Tekirdağ 1 nolu T Tipi Cezaevi
Hamdullah Kaya – Tokat T Tipi Cezaevi
Sedat Karabalık – Van F Tipi Cezaevi
Murat Tekin – Van Yüksek Güvenlikli CİK

Posta Kutusu: 253
Yenişehir – ANKARA

İlişkili İçerik