Orhan Çaçan Şakran'dan Mektup Gönderdi: Kitaplarımızı Sorun Haline Getirdiler

Merhaba Heval Adil,

İyi ve moralli olmanı diliyor, selam sevgilerimizi yolluyorum.

Sana uzun bir süredir yazamadım, umarım bana/bize darılmamışsındır. Zindanı bilirsin, günlük koşuşturmanın getirdiği sorunlar çoğu zaman hesaplarının çok ötesinde şeyler çıkarıyor önüne. Bu yüzden yaptığın planlamalara uyamıyorsun. Birçoğunu yeniden düzenlemek zorunda kalıyorsun.

Bizim burada son birkaç aydır kitaplarımızı sorunsallaştırdılar. Geçen hafta tüm kitaplarımızı toplayıp İdare Kütüphanesi’ne götürdüler. İçlerinde 21 tanesine sakıncalı görüp el koydular. Kişi başına on kitap düşecek şekilde yeni bir düzenlemeye gittiler ve odalarımıza kitapları bu şekilde verdiler. Bu sınırlamadan dolayı çoğumuz yaptığımız araştırma-inceleme çalışmalarından soğuduk. Çünkü içeride çok az kitap oluyor araştırmak için. Bu da soğutuyor. 21. yy. da halen kitap sınırlamasıyla uğraşıyoruz. Allah akıl fikir versin ne diyeyim.

Hal böyle olunca rotayı yeniden edebiyata yönelttim. Birkaç hafta önce Sevgili Türkan Elçi’nin ‘Mavi Karga’ kitabı adıma imzalanmış şekilde geldi. Okudum, üzerine bir tanıtım yazısı yazdım. Size gönderiyorum, internet sitenizde yayınlama imkanınız varsa yayınlarsınız. Firari Yazılar’ı yolladığınızda, yazılarınız olursa, gönderin, internet sayfamızda yayınlarız demiştiniz. Ben de buna binaen yazdım.

Umarım format ve içeriği uygundur.

Ayhan Arkadaş, Kürtçe çalışmaların dışarıda bazı kimselerce ranta çevrilmesini somut örneklerle yazıp size yollamamı istemişti. Fakat bunu bir sonraki nameye bırakayım. Şimdilik bu şekilde mêvanın olayım. Kendine iyi bak. Tüm arkadaşların selamları var. Sen de yüreği güzel tüm herkese selamlarımızı söyle.

Bi heviyen rojan azad.

Silav

06.02.2023

Orhan ÇAÇAN

2 Nolu T Tipi Hapishane C-13

Şakran/ALİAĞA

              

 

İlişkili İçerik