"Özgürlüğün Sesi: 50 Mahpus 50 fotoğrafçı" kitaplaştırıldı

Özgürlüğün Sesi çıktı

Tutukluların şiir, deneme ve öykülerle özgürlüğü betimlediği yazılar redfotoğraf grubundan 50 ayrı fotoğrafçı tarafından objektife aktarıldı.

Sergilerin sonuncusu olan "Özgürlüğün Sesi: 50Mahpus 50 fotoğrafçı" ise kitaplaştırıldı.

"Sizin hala bir mektup arkadaşınız yok mu?" kampanyasıyla başlayan görülmüştür kolektifi ve redfotoğraf grubunun hazırladığı fotoğraf sergisi ‘Özgürlüğün Sesi: 50 Mahpus 50 fotoğrafçı’ ismiyle kitaplaştırıldı. 

Tutukluların şiir, aforizma, deneme ve öykülerle özgürlüğü betimlediği yazılar, fotoğraflarla birleşti. 

Üç bölümden oluşan projenin ilk adımında "Fotoğraf Köprüsü" adlı sergi başlatıldı. Bu sergi 2016- 2017 yıllarında yurt içi ve yurt dışında pek çok yerde sergilendi ve kitaba dönüştü.

İkinci adımda "Düşler Tutsak Edilemez" adıyla düzenlenen sergi de çok gezdi ve kitaplaştırıldı.

"Özgürlük" soruldu 

Gelen yoğun talepler üzerine üçüncü aşamada "özgürlük" kavramının taşıdığı anlam tutuklulara soruldu ve projeye "Özgürlüğün Sesi" adı verildi. Yazar Adil Okay, "Özgürlüğün Sesi" sergisinin çok fazla gezdiğini ve bunun insan hayatına dokunduğunu ifade etti.

Serginin küratörü Ezgi Bakçay da, "İnsanlar sergiyi, bir duygu yoğunluğu ile sanki sözcüklerin arasında yakınlarını arar gibi geziyorlar. Bu serginin / kitabın etkisinin bir çeşit kavuşma hissi olduğunu düşünüyorum" ifadelerini kullandı.