"S Tipi mi SS Tipi mi bilinmiyor"

Bir tutsak yakınının S tipi yeni hapishaneler hakkında içeriden aldığı bilgiyi paylaşıyoruz:

"

"Mahpuslarla olan bu günkü iletişim olanaklarımız dahi, yakında tarihe karışacak gibi görünüyor.
Pandemi döneminin devam ettiği, aile-avukat görüşlerinin de sürekli sekteye uğradığı; tek iletişim aracımızın mektup-telefon olduğu, bunların bile disiplin cezalarıyla engellenebildiği bir dönem, daha da ağır bir döneme evrilecek.
Bu yüzden, onların iletilmesini istedikleri bilgileri şimdilik kabaca iletiyorum.
 
Kamuoyuna "yeni S Tipi" olarak yansıyan, şimdilik Antalya, Iğdır ve Bodrum'da inşaatları tamamlanmış olan hapishaneler var.
İHD adına Gülseren Yoleri'nin, mahpuslarla ilgili yazılar hazırlayan gazetecilerin ve hapishanelerle ilgili istatistiki çalışmalar yapan kurumların Adalet Bakanlığı'na ilettiği; "Bu hapishanelerin F Tipleri'nden farkı ne olacak" sorusuna alabildikleri net bir yanıt yok.
Bu gün telefon görüşmesinde ; "S Tiplerine Sürgünlerin başladığı, S Tipleri'ne götürülenlerin diğer mahpuslara hemen faks çekip bilgi verme çabaları kesinken, bu mahpuslardan henüz hiçbir haber alınamadığı, S Tipleri'nde iletişim olanaklarının F Tipleri'ne göre neredeyse tamamen kesileceğini tahmin ettikleri ve bu sebeple mahpusların, S Tipi adlandırmasını şimdiden "SS Tipi" olarak kullanmaya başladıkları ve dışarıdakilerin de henüz 'sır küpü' olan bu hapishaneleri böyle adlandırmalarını, kendileriyle böyle dayanışabileceğini..." ilettiler...

İlişkili İçerik