SERGİ- Umutları Ertelenen Çocuklar

Umutları Ertelenen Çocuklar sergisi cezaevlerinde anneleriyle birlikte kalan çocukları gündeme taşımayı amaçlıyor.

 
İstanbul - BİA Haber Merkezi
05 Mart 2013, Salı

8 Mart’ta yeni bir sergi açılıyor: Umutları Ertelenen Çocuklar.

Türkiye’deki kadın cezaevlerinde hükümlü anneleri ile birlikte kalan 0-6 yaşlarındaki çocuklar ve anneleriyle yapılan fotoröportaj çalışmasında çekilen fotoğraflardan oluşan sergi cezaevlerindeki çocuklara dikkat çekiyor.

Belgesel fotoğraf sergisi üç fotoğrafçının imzasını taşıyor: Füsun Tırman, Serap Borucu ve Harika Kora.

Hapishanedeki anne çocuk olgusunu siyah beyaz fotoğrafın dramatik, etkileyici yönünü göz ardı ederek tamamen gerçek renkleriyle yansıttıklarını söyleyen sanatçıların ifadesiyle, sergideki fotoğraflar “sistem tarafından görülmeyen, gösterilmeyen çocukların, masum mahkumların yaşamlarına dokunuyor.”

Amaçlarını kamuoyunda farkındalık yaratıp mahpus çocukların daha iyi koşullarda büyümelerini ve gelişmelerini sağlayacak çözüm yollarını tartışmaya açmak diye vurgulayan sanatçılarserginin tanıtımında da Adalet Bakanlığı verilerine yer veriyor.

Buna göre, Türkiye'de cezaevlerinde 479 çocuk yaşamını sürdürüyor. 3-6 yaş arası çocuklar kreşe gidebiliyor. 0-3 yaş arası ise oyuncaksız ve arkadaşsız kadın mahkumlar arasında hayatını geçiriyor.

Sergideki fotoğrafları beş cezaevinde çekilmiş: İstanbul Bakırköy, Ankara Sincan, Adana Karataş, Eskişehir Çifteler ve Denizli Bozkurt cezaevleri.

Umutları Ertelen Çocuklar sergisi 8-13 Mart arasında İstanbul Şişli Belediyesi Kent Kültür Merkezi’nde görülebilir. (YY)

İlişkili İçerik