Sergiye Davet: 100 Tutsak 100 Hapishane... Sonsuz Edebiyat

3/4/5 Haziran'da açacağımız sergide, 100’den fazla tutsağın hapishane koşullarında, engelleri aşarak yazdıkları kitapların sayfalarını karıştırmaya başladığınız anda onların imgeleriyle sadece bir hapishaneden diğerine değil, dünyanın dört bir yanına doğru yolculuğa çıkacaksınız. Hepinizi hapishanelerdeki tecrit ve baskı koşulları altında üretim yapmayı sürdüren tutsakların hayal gücüyle yol almaya, zindanları taştan ,betondan, griden,telden değil iyiden, güzelden, yaşamdan,sanattan, edebiyattan yeniden yapanlara dokunmaya davet ediyoruz.

Görülmüştür Kolektifi / Görüşeceğiz Kolektifi...

Adres: BEKSAV. Acıbadem mah. nazifbey sok. No'.1. kadıköy- istanbul

00 Tutsak 100 Hapishane....Sonsuz Edebiyat
Görülmüştür ve Görüşeceğiz Kolektifleri olarak politik tutsakların hapishanelerde yazdıkları kitapları “100 Tutsak 100 Hapishane Sonsuz Edebiyat” başlığıyla sizlerle buluşturuyoruz.
Dört duvar arasında, hapishanelerde, üretilen eserleri okurlarıyla buluşturmak aradaki tel örgüleri ve duvarları kaldırmaya biraz olsun katkı sağlamaktır. Yasama ve sanata dair üreten, sanatın her dalının sınırlamalara, zorluklara, kilitli kapılar arkasına sığmayan gücünü kitaplaştıran tutsak yazarlar ve şairler ile buluşmak ister misiniz?
Politik tutuklular sanat edimlerinde sadece zindanı değil dışarıyı da başarıyla betimlemektedirler. Onlar anı bohçalarını asıl olarak dışarıda doldurmuşlardır. Elbette bu birikimi, estetiği ihmal etmeden, sanatın olmazsa olmaz kurallarıyla işleyip ak kağıda ya da tuvale aktarmak çetrefilli iştir. Sanatçı yoğunlaşmak için kimi zaman kalabalıklara karışmak, kimi zaman da yalnız kalmak ister. Bu bir lüks değil, üretim daha iyi üretim için zorunluluktur. Ama zindandaki yazar – şair – ressam- karikatürist – besteci dilediği zaman yalnız kalamaz veya kalabalıklara karışıp, dilediği gibi gözlem yapamaz. Bu açığını ancak düş gücüyle ve anı bohçasına başvurarak kapatır. Ve okuyarak. Bu anlamda onlar düş yolculuklarında kimi zaman bizden daha özgürdür.
Sergimiz ağırlıklı olarak edebi eserlerden oluşacaktır. Bunun yanı sıra hapishane üretilen edebiyat ve karikatür dergileri, hapishane konulu kitaplar da sergimizde yer alacaktır.
Üç gün devam edecek olan sergimiz  BEKSAV'da 3 Haziran Cuma 18.00’de müzik dinletisiyle açılacak. 38 tutsak yazar ile yapılan röportajlardan oluşan ve yakın zaman önce yayınlanan “Firari Yazılar” kitabının yazarlarından Adil Okay, tutsak Dr. Ayhan Kavak ile birlikte hazırladıkları kitabı imzalayacak.
4 Haziran’da ise satışı devam eden tutsak kitapları, edebiyatçı dostlarımız tarafından imzalanacak.
5 Haziran’da da “Hapishanede Yazmak ve Edebiyat” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirilecektir.
100’den fazla tutsağın hapishane koşullarında, engelleri aşarak yazdıkları kitapların sayfalarını karıştırmaya başladığınız anda onların imgeleriyle sadece bir hapishaneden diğerine değil, dünyanın dört bir yanına doğru yolculuğa çıkacaksınız.
Hepinizi hapishanelerdeki tecrit ve baskı koşulları altında üretim yapmayı sürdüren tutsakların hayal gücüyle yol almaya, zindanları taştan ,betondan, griden,telden değil iyiden, güzelden, yaşamdan,sanattan, edebiyattan yeniden yapanlara dokunmaya davet ediyoruz.
Adres: BEKSAV. Acıbadem mah. nazifbey sok. No'.1. kadıköy- istanbul
Görülmüştür Kolektifi / Görüşeceğiz Kolektifi

İlişkili İçerik