Sincan Bolu ve Kırıklareli hapishanelerinde kitap yasağı kaldırılsın

"Cezaevlerindeki kitap ve dergi yasakları kaldırılsın"

Sincan 2 Nolu F Tipi Cezaevi'nde iki aydır süren kitap - dergi yasak ve sınırlamalarına karşı Change.org'da imza kampanyası başlatıldı. Kampanyada, "Bir imzanla bir pencere açılır" denildi.

İstanbul - BİA Haber Merkezi

11 Kasım 2020, Çarşamba

Ankara Sincan 2 Nolu F Tipi Cezaevi'nde pandemi önlemi altında 9 Eylül'de cezaevi tarafından dergi alımı tamamen yasaklandı, ayda 12 kitap olan kitap sayısı da 2 ayda 12 kitap olarak değiştirildi. İki aydır uygulanan bu kitap - dergi yasak ve sınırlamalarına karşı Change.org'da imza kampanyası başlatıldı.

"Yasaklar psikolojik tahribe neden oluyor"
İmza kampanyasının açıklamasında şöyle denildi:

"Bu yasak ve sınırlama tutsakların bilgiye erişimini engellemekte, doğrudan ve dolaylı olarak tecrit uygulamalarını artırmakta, süreli yayınların içeri alınmaması ile birlikte oluşturulan izolasyon tutsakların üretim, güncel bilgiye erişim, dışarı ile kurulan bağ ve bağlantı imkanlarını kısıtlamaktadır.

"Ayda 12 olan kitap sayısı 2 ayda 12 kitap olarak değiştirildi, 2 ay tamamlanmadan kitap alımı yasaklandı. Buna karşılık tutsakların dilekçe vererek alınmasını istedikleri listeden yalnızca biri alınarak dergilerin bulunamadığı gerekçe gösterildi.

"Böyle bir uygulama ile dergilere erişim tamamen engellenmiş ve tedarik tamamen cezaevi inisiyatifine bırakıldı. Bu koşullarda yazan, çizen, üreten, çeviri yapan sanatçı dostlarımız için kitabı dışarıdan isteme, kitabın alınması, ulaşması, kurum tarafından incelenmesi ve kişiye teslimi sürecini düşündüğümüzde üzerine bir de sayı, içerik ve dil olarak sınırlandırılması tutsakların bilgiye erişimlerini engellemekte, üretimlerini kısıtlamakta ve gerekçesi bulunmayan yasaklar yığınıyla psikolojik olarak tahrip edilmelerine sebep oluyor.

"Bir imzanla bir pencere açılır"
"Bu yasak ve kısıtlamaların ülkenin tamamında başlayan normalleşme süreci ve pandemi önlemleri ile bir ilgisi bulunmuyor. Pandemi sebebiyle aileleriyle bile aylarca görüşemeyen, halihazırda ise sınırlı sayıda görüşme yapabilen tutsakların sınırsız sayıda kitaba ve süreli yayına acilen erişebilmesi, cezaevinin bu konuda sorumluluk alması, kaynaklarını uygun ve işlevsel kullanması gerekiyor. 

"Bilgiye erişim beslenmek, barınmak, nefes almak kadar temel bir ihtiyaçtır. Dört duvar arasında her kitap bir penceredir ve bir imzanla bir pencere açılır!"

Kaynak:. bia haber merkezi

Görülmüştür notu: Sincan hapishanesi yanısıra Bolu ve Kırıklareli'nde de kitap dergi yasağı sürüyor. Her iki hapishaneye de yolladigimiz kitaplar geri döndü. Yazarına bile verilmedi

İlişkili İçerik