Tekirdağ hapishanesinde 1,5 yıldır açık görüşten de mahrum edilmiş durumdayız!

“Sadece faaliyetlerden değil 1,5 yıldır açık görüşten de mahrum edilmiş durumdayız. Ayda bir veya iki defa 1 saat ve 2 kişi ile kapalı görüş yapmamıza izin verilmekte. Ziyaret süresi 1,5 saate çıkarılmasına rağmen hâlâ 1 saat olarak uygulanmaktadır. Hiçbir sosyal olanağımız, faaliyetimiz bulunmamakta, yoğun bir tecrit altında tutulmaktayız. “

Zeynel FİRİK  / Ünal ŞENGEZER

1 No’lu F Tipi Cezaevi  TEKİRDAĞ

 

Merhaba Değerli Dostlar,

            İyi olmanız içtenliğiyle, sevgi ve selamlarımızı gönderiyorum. Bizler de bulunduğumuz tecrit koşulların, gelecek güzel yarınlara olan inanç sıcaklığımızı koruyarak sizlere olan bazı sorunlarımızı taşıyarak duyarlılık göstermenizi bekliyoruz.

            Pandemi tedbirleri kapsamında 2020 yılı mart ayı itibariyle hapishanelerde ziyaret, sosyal faaliyetler vb. haklarımız sınırlandı, askıya alındı. Aradan 1,5 yıl geçti, ancak hiçbir şey değişmemiş gibi hâlâ 1,5 yıl önceki uygulamalar sürdürülmektedir.

            1 Temmuz 2021 itibariyle hükümet “normalleşme” yönünde birçok kısıtlamanın kaldırılmasına karar verdi. Kamusal alanlar, işyerleri ile ilgili kısıtlamalar kaldırıldı. Toplumsal etkinlikler belli tedbirler eşliğinde başlatıldı. İnsanlar bir araya gelerek çeşitli sosyal etkinlikler düzenlemekte. Spor karşılaşmaları seyircili oynanmaktadır.

            Dışarıda genel durum böyle iken hapishanelerde hâlâ 1,5 yıl önceki gibi uygulamalar katı şekilde sürdürülmekte, hiçbir esneme yapılmamaktadır. Kurum personeli 2 doz aşılanmıştır. Tutsakların büyük çoğunluğu da 2 doz aşılanmıştır. Tutsakların dışarı ile teması bulunmamaktadır. Buna rağmen hiçbir sosyal faaliyetten yararlandırılmamaktadırlar. Bazı hapishanelerde sadece aynı hücrede kalanların (1-2 veya üç kişi) 40-45 günde bir 1 saat spora çıkmasına izin verilmekte, ancak bu da istikrarlı olmadığı gibi faydalı da olmamaktadır. Sosyal faaliyetler toplu yapıldığında anlamlı ve amacına uygun olur. Sadece faaliyetlerden değil 1,5 yıldır açık görüşten de mahrum edilmiş durumdayız. Ayda bir veya iki defa 1 saat ve 2 kişi ile kapalı görüş yapmamıza izin verilmekte. Ziyaret süresi 1,5 saate çıkarılmasına rağmen hâlâ 1 saat olarak uygulanmaktadır. Hiçbir sosyal olanağımız, faaliyetimiz bulunmamakta, yoğun bir tecrit altında tutulmaktayız.

            Pandemi nedeniyle toplumsal sorumluluk gözeterek hareket ettik. Gelinen aşamada aynı sorumluluğun bakanlık tarafından gösterilmediğini, haklarımızın pandeminin ardına sığınılarak ihlal edildiğini görüyoruz. Pandemi, haklarımızın ihlalini meşrulaştırmanın bir gerekçesine dönüştürülerek suistimal edilmektedir. Bunu kabul etmiyoruz.

            Kurum personeli ve tutsaklar aşılanmıştır. Dışarıdan kimse ile temasımız bulunmamakta ve yoğun bir tecrit (karantina ve kısıtlama) uygulanmaktadır. Hapishanelerde 8-10 kişinin katılacağı şekilde sosyal faaliyetlerin başlatılmasının önünde engel bulunmamaktadır. Gerekli tedbirler alınarak sosyal faaliyetler başlatılabilir, başlatılmalıdır. Bundan sonra aynı uygulamalarda ısrar etmenin haklı hiçbir gerekçesi bulunmamaktadır. Sosyal faaliyetlerin ve açık görüşün başlatılmaması bu aşamada iyi niyetli bir tutumun göstergesi olarak görülemez. Bakanlığın sosyal faaliyetlerin ve açık görüşün başlatılması konusunda adım atmasını istiyoruz.

            Çalışmalarınızda sizlere üstün başarı dileklerimizi sunuyor/uz. Duyarlılığınız için ayrıca teşekkürlerimizi paylaşıyoruz ve kendinize iyi bakın.

            Selam ve sevgiler.

Sevgilerimle…

Zeynel FİRİK

Ünal ŞENGEZER

1 No’lu F Tipi Cezaevi

TEKİRDAĞ

İlişkili İçerik