Tutsak yazar Sinan Bülbül'den Mektup var

“Umudumuzu cezaevinde korumaya çalışıyoruz. Kaç yıl önce ortam epey durulmuştu, tam barış- çözüm  olacak derken birden bugünlere geldik. Ülkenin değişmeyen tablosu  kısır döngü şeklinde kendini tekrar ediyor. Gerçi şimdi “Tek Tip” moda olarak lanse edildi. Darbe sürecinde birçok cana mal olan şeyi yeniden piyasaya sürülmesi ilginçtir. İrtifa edicidir.”

SiNAN BÜLBÜL 

2 NOLU L TİP CEZAEVİ      B4

MALTEPE - İSTANBUL

 

 

Merhaba Adil Arkadaş                                                                       10 Ocak 2018  Akşam

Özlem ile selam eder, sevgi ve saygılarımı sunarım.

Bana yollamış olduğun Yılbaşı kartlarını 5 Ocak 2018’de aldım, teşekkür ederim. Genel olarak şuan herhangi bir sıkıntımız olmasa da doğal atmosferden kaynaklı esen rüzgardan payımıza düşeni alıyoruz.

     Mevsim kış! Ama İstanbul sıcak yüzünü bizden esirgemiyor. Şuan oldukça sıcak bir hava var. Güneş tüm sıcaklığıyla beton duvarlara vuruyor , ısınıyoruz . Soğuk duvarlar arasında. Tabi İstanbul havası hep değişkendir.

      Özel olarak yaptığım bir şey yok, genelde okumakla geçiriyorum vaktimi. Eskiden oturup bir şeyler karalamaya çalışıyordum, hava farklılaşınca insan bir şey de yazmak istemez. Ayna adlı bir yazı yazdım, ama sonunu bağlamadım. 

     Yazmak demişken bana << Delal çalışmasının>>nın bir nüshasını göndermen acaba mümkün mü? Daha önce galiba yollamıştın, ancak mektubun ulaşmadı. Birde << Melihşahlı kadın >> yazısı vardı, herhangi bir dergide yayınlamak nasıl olur ? Geçenlerde arkadaşlarla sohbet ederken, internet ortamında yayımlanan yazıların sahibine ait olması için noter onaylı olması lazımmış. Çünkü başka birisi sahiplenebilirmiş, yazıyı. Nasıl olduğunu bilmiyorum. Zaten Görülmüştür sayfasında yayınlanmıştı. Doğal olarak başka birisi sanırsam sahiplenmez. Gerçi o kadar önemli değil. Netice de kimin yazdığı kime ait olduğu bellidir. Sadece böyle bir durumun sıkça yaşandığını arkadaşlarca ifade edildi.

      Evet, kitabını okudum. Akıcıydı, iyiydi. Bahsini ettiğin konu çok işlenmediği  için pek bilinmiyor. Yazmak; Kitap , öykü , şiir konusu etmek, çözümlemek mevcut olanın sınırlarını aşmak bir bakış oluşturmak çok önemli. Daha yeni yeni kimi ele almışlardır oluyor. Belli bir mesafe kat edildi. Bundan yıllar önce <<  Nasıl yaşamalı>>  adlı kitapta Vera Pavlova çok popülerdi. Benzer örnekler de söz konusu velhasıl daha tam olarak detaylandırılarak roman konusu edilebilmiş değillerdir. Bu nedenle tebriklerimi sunayım. Umarım ileride feyz alacağım daha başka çalışmalarını okuma şansına sahip oluruz. 

     Benden belgeleri istemiştin talepleri gönderecektim bu mektup ile birlikte ancak sıkıntı oluştu , dolayısıyla yollayamadım. Başka bir zamanda yollarım. Malum KHK'lerden ve Ohal iştihatları yüzünden direk kitap alamıyoruz. Ancak ilgili infaz hakimlerine yapılan itirazlar kabul görülürse  alabiliyoruz kitapları. Bu durum muhtemelen 2019 yılına kadar sürer. 

- Kadın ve kukla Pierre Louys

ve

- Lou : Özgür bir kadının öyküsü Françoise Griod'un kitaplarını sipariş verdik gelemedi. Bu iki kitabı bulabilirsen  yollayabilir  misin acaba ? Bulmasan çok uğraşmana gerek yok. Sonra uygun fırsatta ikisini ayarlamaya çalışırım. 

     Tülin yengem ile Öykü’nün durumları nasıl, umarım durumları iyidir , iyi olmalarını isterim. Ben de,  bizlerde iyiyiz İyi olmak için birçok nedeninin var. Umudumuzu cezaevinde korumaya çalışıyoruz. Kaç yıl önce ortam epey durulmuştu, tam barış- çözüm  olacak derken birden bugünlere geldik. Ülkenin değişmeyen tablosu  kısır döngü şeklinde kendini tekrar ediyor. Gerçi şimdi<< Tek Tip>> moda olarak lanse edildi. Bunu mahkumlar üzerinde deneyerek topluma sundular. Darbe sürecinde birçok cana mal olan şeyi yeniden piyasaya sürülmesi ilginçtir. İrtifa edicidir. Vatandaş Abuzer adlı bir kitap vardı. Meşhur bir karakterdi. Severek okudum. Bizleri güldürmek için  Vatandaş Abuzer gerek. Umarım daha  güzel sabahlara uyanırız hep birlikte. ...

     Tekrar seni saygıyla selam eder, dediğin gibi söyleşmek umuduyla... 

    Hoş kal  

                                                                                                            SiNAN BÜLBÜL 

                                                                                                         2 NOLU L TİP CEZAEVİ 

                                                                                                                                   B4

 

İlişkili İçerik