Tutsaklar İdlib bahanesiyle darp edildi

 

 

Giresun Hapishanesi’nde tutsak olan Mehmet Çağrıcı, İdlib’deki askerlerin yaşamını yitirmesinin ardından gardiyanların kendilerine saldırdığını söyledi

02.03.2020 19:31

 

Giresun Espiye L Tipi Kapalı Hapishanesi’nde tutsak Mehmet Çağrıcı, İdlib’deki askerlerin yaşamını yitirmesinin ardından gardiyanların kendilerine saldırdığını iletti. 14 yıllık tutuklu Çağrıcı, yaşadıklarını telefonla görüştüğü ailesine anlattı.

“Tutukluların can güvenlikleri yok”

Mezapotamya Ajansı’nın haberine göre, hapishanesindeki hak ihlallerini aktaran Çağrıcı’nın kardeşi Ömer Çağrıcı, siyasi tutukluların adli, IŞİD ve FETÖ suçlamasıyla tutuklu bulunanlarla aynı koğuşa konulmak istendiğini söyledi. Tutukluların başka cezaevine sevk edilmesi sırasında tüm eşyalarına el konulduğunu söyleyen Çağrıcı, ortak alan hakkının engellendiğini de ekledi. Çağrıcı, İdlib’de askerlerin yaşamını yitirmesinin ardından gardiyanların tutuklulara saldırdığını belirterek, “Suriye’de, Irak’ta, bir trafik kazasında bile olsa her asker ölümünde provakatif saldırılarda bulunuyor. Tutukluların can güvenlikleri yok” dedi.

Duyarlılık çağrısı

Hapishane müdürünün tutuklulara yönelik uygulamalarına değinen Çağrıcı, “İkinci müdür, ‘söylediklerimizi yerine getirmezseniz görürsünüz’ diyerek tehditlerde bulunuyor. Kardeşim görüşe, DAİŞ ve FETÖ tutuklularıyla birlikte çıkarılmak isteniyor. Güvenlikleri yok. Baskılarla onları teslim almaya çalışıyorlar. Tutukluları robotlaştırmaya çalışıyorlar” diye aktardı. Çağrıcı, insan hakları savunucularına ve kamuoyuna tutuklulara yönelik hak ihlallerine karşı duyarlılık çağrısında bulundu.

 

Kalkandere Hapishanesi’nden yeni yasaklar

Öte yandan, Rize Kalkandere L Tipi Kapalı Hapishanesi’nde, yeni yasaklamalar devreye konuldu. Tutuklu bulunan Veysi Esen, ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinde yaşadıkları hak ihlalleri ve devreye konulan yasaklamaları aktardı. Esen, halen adli tutuklularla bir arada olduklarını söyledi. Esen, getirilen yeni yasaklamaları şöyle sıraladı: “İstediğimiz formalar veriliyor ancak yasak olduğu için giyilmesine izin verilmiyor. Futbol oynamamız cezaevi yönetimi tarafından engelleniyor. Top duvarlara değdiği için ses çıkardığı gerekçesiyle yasaklandı. Futbol oynayabilirsiniz ama gol atmayın deniliyor. Halay çekmemizde de benzer yasaklama söz konusu. Halay çekebilirsiniz ama şarkı söylemeyin deniliyor.”

Kaynak: Gazete Yolculuk 

İlişkili İçerik