Tutuklu meslektaşlarının serbest bırakılmasını istediler

İSTANBUL - Gazeteciler, Salı günü ilk duruşmaları görülecek olan tutuklu meslektaşları İsminaz Temel ve Havva Cuştan’ın serbest bırakılmasını istedi. 

Etkin Haber Ajansı’nın (ETHA) tutuklu editörü İsminaz Temel ve muhabiri Havva Cuştan’ın 16 Temmuz Salı günü görülecek ilk duruşması öncesi meslektaşları, Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi önünde basın açıklaması düzenledi. 
Tutuklu kadın gazetecilerin fotoğraflarını taşıyan gazeteciler, “İsminaz çıkacak, yine yazacak” ve “Susma haykır, haber yapmak haktır” sloganlarını attı. Açıklamaya, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Basın İş, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) eski milletvekili ve gazeteci Barış Yarkadaş, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Hüda Kaya da katıldı. 
 
'ARKADAŞLARIMIZ HABER ALMA HAKKINI KULLANDI'  
 
DİSK Basın İş Temsilcisi Aylin Kaplan, özellikle kadın gazetecilerin hedef alındığını belirterek, gazetecilerin serbest bırakılması gerektiğini söyledi. TGS Kadın ve LGBTİ Komisyonu’ndan Gülfem Karataş da, “Kadın ve LGBTİ Komisyonu olarak tutuklu gazeteciler için her zaman mücadele edeceğiz. Gazeteci arkadaşlarımız haber alma hakkını kullanıyor ve bunu kamuoyuyla paylaşıyorlar. Son gazeteci cezaevinden çıkana kadar mücadele edeceğiz. Havva ve İsminaz serbest bırakılsın” diye konuştu. 
 
‘HABERCİLİK DE SUÇ DEĞİLDİR’
 
Ortak basın metnini gazeteci Evrim Kepenek okudu. Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nin haber merkezi haline geldiğini belirten Kepenek, sadece Bakırköy’de 7 kadın gazetecinin tutuklu bulunduğunu dile getirdi. Kepenek, “Tutuklu meslektaşlarımızdan Havva ve İsminaz 16 Temmuz Pazartesi günü tutuklu oldukları dava kapsamında Çağlayan’daki İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşına çıkacak. Arkadaşlarımızın takip ettikleri haberler dosyalarına suç delili olarak konulmuş, boyunlarında fotoğraf makinesi olmasına rağmen fotoğrafları da kanıt olarak sunulmuş. Biz, biliyoruz ki dünyanın hiçbir yerinde habercilik suç değildir. Bugün, haberleri suç olarak görenler dahil herkesin habere ve haberciye ihtiyacı vardı. Ne haberler ne de habercilik suç değildir” ifadelerini kullandı. 
 
Gazetecilerin bir an önce serbest bırakılması çağrısında bulunan Kepenek, onlar serbest bırakılıncaya kadar davaların takipçisi olacaklarını belirtti.
 
Açıklamanın ardından gazeteciler için gökyüzüne balon uçurdu. 

İlişkili İçerik