Tutuklu yakınlarından ‘Özgürlüğün sesi’ sergisine ziyaret

“Özgürlüğün sesi 50 mahpus 50 fotoğraf” sergisine katılan Adalet Nöbetçisi tutuklu yakınları, “Çocuklarımız özgürlük istedikleri için tutuklular. Tek ses olup adaleti getirelim” diyerek serbest bırakılmalarını istedi.

Hasta ve infazı yakılan tutukluların tahliye edilmesi için Diyarbakır Barosu’nda Adalet Nöbeti başlatan tutuklu yakınları, Red fotoğraf grubu, Görülmüştür Ekibi ve Tahir Elçi Vakfı’nın 6 yıl önce katledilen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi anısına “Özgürlüğün sesi 50 mahpus 50 fotoğraf” adlı sergisini ziyaret etti.

Tutuklu yakınları, Diyarbakır Barosu Tahir Elçi Konferans Salonu’nda sergilenen eserlerin kendi tutuklu yakınlarının da olmasından dolayı sergiyi kendilerine yakın hissettiklerini belirtti.

‘KENDİ TUTUKLU YAKINLARIMIZA YAKLAŞTIK

’ Hasta tutuklu Civan Boltan’ın babası Hakkı Boltan, sergide sergilenen tutukluların şiirlerini okuma bilmeyen tutuklu yakını annelere okudu. Sonrasında kısa bir açıklama yapan Boltan, “Biz adalet için oturan aileler bu sergiye geldik. Çok derin hisli bir atmosfer var burada. Sanki kendi çocuklarımıza ulaştık. Bu kadar emek verilmiş bütün şiirler özgürlük için yazılmış. Bizim çocuklarımız da özgürlükleri ve yaşamı sevmekten dolayı tutuklular” diye konuştu.

‘TEK SES OLUP ADALETİ GETİRELİM’

Bu serginin ve başlattıkları Adalet Nöbeti’nin sesinin bir olmasını talep eden Boltan, ailelerin yineleyerek, “Yine tutuklu ailelerine sesleniyoruz bizi yalnız bırakmayın. Tek ses olup adaleti getirelim” dedi.

‘BARIŞ İSTİYORUZ’

Sonrasında konuşan İskenderun Cezaevi’nde tutuklu bulunan Sıddık Güler’in eşi Hasine Güler, adalet taleplerinde ısrarcı olduklarını belirterek, “Adalet ve eşitlik istiyoruz. Biz bunca zulme rağmen barış istiyoruz” dedi.

‘BİZE NEDEN AF YOK?’

Cezaevinde kalan Ahmet Kolakan’ın annesi Fevziye Kolakan da bu eserlerde kendi yakınlarını gördüğünü söyledi. Kolakan, “Bütün çocuklarımız hasta ve dilekçelerimize rağmen serbest bırakılmıyor. Çocuklarımızın haklarını versinler. Hapishaneden şehit çıkmasın, adalet istiyoruz. Herkese af varda neden bize af yok?” diyerek af kanunundaki ayrımcılığa tepki gösterdi. Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlişkili İçerik