Viyana'da Özgürlüğün Sesi adlı fotoğraf sergimiz açıldı

50 MAHPUS – 50 FOTOĞRAFÇI

19 Kasım’da Özgürlüğün Sesi- 50 Mahpus – 50 Fotoğrafçı başlığı ile düzenlenen etkinliğe ev sahipliğini Planet10 yaptı. Saat 14.00’te kapılarını açan sergide politik tutsakların özgürlük imgeleri fotoğraf sanatçılarının ölümsüzleştirdiği fotoğraflarda sergilendi. Tutuklu ve hükümlü tutsakların, “Özgürlük” kavramını yeni boyutlara taşıyan özgün imgelerle taçlandıran şiir ve metinler, Red Fotoğraf Grubundan fotoğraf sanatçıları tarafından beyaz kâğıda taşındı.

Enver Enli serginin açılış konuşmasında dünyada süren savaşlara dair bir konuşma yaparak, barışa dair vurgu yaptı. Enli “Günümüzde, savaş tamtamlarının çaldığı, işgal politikalarının zalimce hayata geçirildiği bu günlerde barışa öyle ihtiyacımız var ki. Yaşasın barış ve kardeşlik söyleminin hayata geçirilmesi dünyamıza öyle güzel yakışırdı ki. Bu söylemin hayata geçirilmesi ancak seslerimizin yüreklerimizin bir olmasıyla mümkün.” dedi.

Pandemi döneminde ve hapishane yönetimlerinin tüm engellemelerine rağmen zorlu bir sürecin sonunda hazırlanan fotoğraf sergisinin Viyana ayağına katılanlar sergiden etkilendiklerini ve politik tutsaklara daha çok dikkat çekilmesi gerektiğini söyledi.

Kaynak: Avrupa Demokrat

 

İlişkili İçerik