Zehra Doğan’ın son resimleri: Mahkeme tutanakları ve atletten tuval, kahveden boya

2 Haziran 2017’den beridir tutuklu olan gazeteci ve ressam Zehra Doğan’ın elimize ulaşan son eserlerinde sanatçı beyaz atleti tuval, kahve ve çay lekelerini boya olarak kullanmış.

Tutuklu gazeteci ve ressam Zehra Doğan son olarak, aynı koğuşta kaldığı hasta tutuklu Sise Bingöl’ü resmetmişti.

Doğan’ın cezaevi şartlarında çizdiği son resimlerinden bazıları ailesi tarafından bize ulaştı.

Doğan cezaevinde sebze ve meyveleri boyaya, ellerini fırçaya, gazete kağıtlarını ise tuvale çevirerek resimlerini yapmak zorunda kalıyor.

Sanatçı son çalışmalarını da mahkeme tutanaklarından etamin işleme kumaşa ya da beyaz atletlere resmetmiş. Bazı çalışmalarında karakalem kullanabilmiş ancak meyve, kahve ve çay lekelerini, yine tentürdiyot gibi malzemleri ağırlıklı olarak kullandığı da görülüyor.

İşte Doğan’ın son eserlerinden bazıları:

Zehra Doğan

Mardin’in Nusaybin ilçesinde 23 Temmuz 2016 tarihinde gözaltına alınıp, gizli tanık beyanlarına dayanarak “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” iddialarıyla tutuklanan Zehra Doğan, 9 Aralık 2016’da Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmasında tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmişti.

2 Mart 2017 tarihinde görülen duruşmada Doğan’a, Nusaybin’de çizdiği resimleri sosyal medyada paylaştığı ve 10 yaşındaki Elif Akboğa’nın notlarını haberleştirdiği için 2 yıl 9 ay 22 gün hapis ceza verilmişti.

Gazeteci Doğan hakkında verilen ceza İstinaf Mahkemesi’ne götürülmüştü. Mahkeme ‘verilen cezanın bozulmasına yer olmadığı’ gerekçesiyle hapis cezasını onamıştı.

Doğan, 12 Haziran 2017’de Diyarbakır’dan Mardin’e ailesini görmeye giderken hakkında kesinleşmiş cezası bulunduğu gerekçesiyle tekrar tutuklanarak Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderilmişti.

Doğan’ın cezaevi yönetimlerinin engellemesi dolayısıyla tutuklu cezaevlerinde resim çizemediği haberleri basına yansıyor. Ancak Doğan engellemeler karşısında hemen her şeyi boya ve malzemeye çevirerek resim yapıyor.